profil

Urazy termiczne

poleca 84% 755 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Urazy termiczne

Oparzenia to na ogół niegroźne, ale bolesne urazy rzadziej mamy do czynienia z oparzeniem na tyle poważnym, że konieczna jest pomoc lekarska lub leczenie szpitalne. Niezbyt częste są na szczęście przypadki śmiertelne, których przyczyną jest oparzenie. Oparzenie skóry może powstać, kiedy działa na nią wysoka temperatura, tarcie lub chemikalia. Wiele oparzeń zdarza się w domu. Jeśli natychmiast udzielimy pierwszej pomocy, oparzenie będzie się szybko goiło i nie nastąpi dalsze uszkodzenie skóry. Oparzenie może wtedy nie zostawi blizny. Oparzenia określa się w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek działania ciepła, żrących substancji chemicznych (stałych, płynnych, gazowych), prądu elektrycznego, promieni słonecznych - UV, promieniowania (RTG, UV i innych ekstremalnych czynników promiennych). Ból, wolne gojenie się ran powstałych w wyniku oparzeń oraz rozległe szpecące blizny są ważnym powodem, dla którego należy poświęcić uwagę zapobieganiu i postępowaniu w takich wypadkach. Dlatego nie należy pozostawać długo na słońcu, jeść dużo owoców i warzyw, pic dużo wody niegazowanej i nie pic alkoholu, gdyż on odwadnia organizm co powoduje szybsze oparzenia czy udary słoneczne. Chociaż na oparzenie słoneczne cierpią najczęściej osoby o jasnej karnacji, których skora wytwarza niewielkie ilości ochronnego pigmentu- melaniny. Ale to nie znaczy, ze wszyscy mamy leżeć na słońcu Bóg wie ile? Należy koniecznie zapobiegać oparzeniom, szczególnie u dzieci, ponieważ oparzenie słoneczne może wywołać u nich czerniaka złośliwego.
Najczęściej występujące oparzenia to bezpośrednie oparzenia termiczne (poprzez kontakt z ogniem lub gorącym przedmiotem), choć zdarzają się tez oparzenia słoneczne, chemiczne czy elektryczne. Oparzenie termiczne to uszkodzenie ciała zmiany powłok skórnych lub tkanek wewnętrznych, których przyczyną jest działanie wysokiej temperatury. Źródłem oparzenia termicznego są najczęściej: gorące płyny - mleko, woda, zupa, para wodna - czajniki, garnki; bezpośredni kontakt z rozgrzanym przedmiotem - żelazko, grzejnik, grzałka, pogrzebacz, fajerka, pokrywka; lub rzadziej bezpośredni kontakt z płomieniem. Objawami tego typu oparzenia są zaczerwienie skory, ból, obrzęk, pęcherze, duszności, kaszel, a nawet utrata przytomności. W takim przypadku jak najszybciej trzeba schłodzić oparzone miejsce, później osłonić ranę opatrunkiem jałowym, hydrożelowym lub schładzającym. W ciężkich przypadkach rozlegle oparzenia, objawy wstrząsu należy natychmiast powiadomić pogotowie ratunkowe. Przy lekkim oparzeniu zwykle oparzone miejsce chłodzimy powietrzem - dmuchając na bolące miejsce. Najlepszą substancją nadająca się do schładzania jest woda. Zalety schładzania wodą: działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, zmniejszenie się głębokości oparzenia, usunięcie czynnika powodującego oparzenie (także w oparzeniach chemicznych). Schładzanie miejsc oparzonych można prowadzić polewając je strumieniem bieżącej wody, najlepiej o temperaturze ok. 20 stopni C do około 20 minut, a najlepiej do momentu ustąpienia bólu. W razie braku dostępu do bieżącej wody rany schładzać można również przez zanurzenie w pojemniku z wodą lub inną cieczą nieagresywną (mleko, piwo). W przypadku dostępności wyłącznie płynów zimnych schładzać tylko do momentu ustąpienia bólu. W razie powrotu dolegliwości bólowych ponownie rozpocząć schładzanie. W niskiej temperaturze otoczenia zabezpieczyć poszkodowanego przed nadmierną utratą ciepła. Po schłodzeniu wodą (lub przy braku dostępu do wody i posiadaniu odpowiednio wyposażonej apteczki) można zastosować hydrożelowe opatrunki schładzające.

Wyróżniamy 4 stopnie poparzeń:
? I stopień- zaczerwienienie skóry(rumień), i obrzęk, pieczenie, goi się szybko, skóra nie jest uszkodzona
? II stopień- pęcherze wypełnione osoczem, uszkodzone naczynia krwionośne, skóra czerwona ból, oparzenie sięga głębszych warstw
? III stopień- martwica skóry, zblednięcie, cebulki włosów są czerwone, pojawia się strup, niebolesne ( receptory bólowe są uszkodzone)
? IV stopień- martwica wszystkich warstw skóry i tkanek położonych głębiej, zwęglenie

Udar cieplny, porażenie cieplne to reakcja organizmu, która może wystąpić w czasie bardzo ciepłej pogody o wysokiej wilgotności lub pod wpływem nadmiernego nasłonecznienia.Wyczerpanie upałem wywołane jest odwodnieniem organizmu, zwykle w wyniku intensywnego pocenia się i nieprzyjmowania odpowiednich ilości płynów. Sygnałami ostrzegawczymi są: narastające zmęczenie, osłabienie, niepokój i obfite poty. W miarę pogarszania się stanu osoby dotkniętej wyczerpaniem z powodu upału następuje spadek ciśnienia, zwolnienie tętna, skóra staje się blada i lepka. Ofiara może mieć tez zaburzenia świadomości i omdlenia. Udar jest to stan groźniejszy niż wyczerpanie upałem, bo czasami dochodzi do 40-stopniowej gorączki lub nawet wyższej. Występuje nagle, ale nieraz poprzedazaja go bóle i zawroty głowy. Skora ofiary jest gorąca, zaczerwieniona, sucha. Tętno może wzrosnąć do 160-180 uderzeń na minutę, a oddech staje się szybki i plytki. Najczęstsze ofiary to osoby starsze, otyłe lub pijące alkohol. W przypadku udaru natychmiast należy powiadomić pogotowie ratunkowe i jak najszybciej ochłodzić ofiarę najlepiej zanurzając w chodnej wodzie albo umieszczając pojemniki z lodem pod ramionami, w pachwinach, wokół szyi, kolan i kostek w celu ochlodzienia dużych naczyń krwionośnych. Co 10 min. mierzyc temperaturę ciała chorego i zaprzestań ochładzanie organizmu gry temperatura ciała obniżyć się do 38?C. Do czasu przyjazdu ambulansu chory powinien leżeć w spokoju. Profilaktyką powinna być w zależności od wrażliwości skóry pierwszy kontakt ze słońcem nie powinien być dłuższy niż 5-20 minut. Niektóre leki (antydepresyjne, moczopędne i antykoncepcyjne) wzmagają wrażliwość na słońce. Należy unikać słońca pomiędzy 11 a 15 gdyż wtedy grzeje najmocniej, polecane są jasne ubrania, nakrycie głowy i okulary słoneczne z filtrem nie przepuszczającym promieni ultrafioletowych.
Mogą wystąpić także skutki uboczne dlatego należy w takich przypadkach robić zimne, wilgotne okłady na głowę przez 10 minut, 3-4 razy dziennie przez 2-3 dni, unikać słońca przez kilka dni - jak długo, to zależy od stopnia oparzenia, smarować delikatnie poparzone miejsca kremami nawilżającymi, 1% roztworem octu winnego, jogurtem lub maślanką, kremami z dodatkiem aloesu, jeżeli rozerwane bąble uległy zakażeniu i zaczynają ropieć, zgłosić się niezwłocznie do lekarza.
Moim zdaniem należy z Glowa wychodzić na słońce i rozważnie używać przedmiotów dzięki, którym możemy się poparzyć.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut