profil

Charakterystyka Danusi Jurandówny.

poleca 87% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jedną z wielu postaci z powieści pt. ?Krzyżacy? Henryka Sienkiewicza jest Danusia. Dziewczynka miała dwanaście lat. Mieszkała w Spychowie z ojcem Jurandem. Jej matkę w okrutny sposób zamordowali krzyżacy. Jurand oddał swoją jedyną córkę na dwór Anny Danuty by ta wychowywała ją i nauczyła dobrych manier.
Danusia była bardzo ładną , uroczą i śliczną dziewczynką a także delikatną , słabą i kruchą osobą. Miała piękne , długie blond włosy , które pasowały jej do niebieskich oczu. Ubierała się podobnie do innych dwórek czyli w długie , piękne suknie a na głowie nosiła wianek.
Danusia była pozytywnie nastawiona do życia. Zawsze było widać na jej twarzy uśmiech. Często bywała jednak smutna i zamyślona. Chętna do pomocy próbowała pomóc każdemu. Danusia to życzliwa i ciepła dziewczynka ale za to nieśmiała i bardzo wrażliwa. O jej wrażliwości i delikatności świadczą: zamiłowanie do muzyki i poetycka natura. Uświetniała swym głosem wiele uroczystości , grała także na lutni ; była ozdobą dworu. Na dworze nie było osoby , która by jej nie kochała lub nie uwielbiała. Bohaterka ma słaby charakter , łatwo się poddaje , brak jej pewności siebie jednak w chwilach ważnych potrafi walczyć o swoje szczęście. Gdy Zbyszko zostaje skazany na śmierć Danusia ratuje go rzucając na jego głowę nałęczkę i krzycząc ?Mój Ci On!?.
Całe to dobro dziewczynki zniknęło po jej porwaniu. Przetrzymywali ją w Szczytnie. Dziewczynka bardzo bała się wszystkiego , nawet nie próbowała uciekać i nawet nie przeciwstawiała się krzyżakom. Zbyszko szukał Danusi. Niestety gdy ją odnalazł było już prawie za późno. Danusia nie wiedziała już komu ufać i co jest dobre a co złe. Zbyszek nie poddawał się i próbował przetransportować Danusie do Spychowa. Dziewczyna umiera blisko , gdzie czeka na nią jej ojciec.
Uważam ,że dziewczynka była za młoda na takie cierpienie jakie przeżyła. Cały ból jaki przeżyła spowodował to ,że Danusia umiera blisko swego domu. Na swój wiek i tak była dość dzielna bo przez cały czas gdy była porwana żyła. Niestety nie spróbowała nawet uciec ani nic nie mówiła. Przez to cały świat ,który był dla niej wcześniej pozytywem zmienił się w negatyw. Dlatego nie udało jej się żyć dalej.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata