profil

Stułbiopławy

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-28
poleca 86% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

STUŁBIOPŁAWY
Występują w postaci polipa, meduzy lub obu tych formach. W stadium polipa większość żyje w koloniach w morzach, nieliczne żyją pojedynczo gł. w wodach słodkich np. stułbia. Kolonie powstają z jednego polipa założyciela. Jamy gastralne wszystkich osobników połączone są ze sobą kanałami. Polip, który schwytał pokarm trawi go i dzieli się z resztą. W obrębie koloni występuje czasem podział funkcji i związany z tym polimorfizm poszczególnych osobników.

KRĄŻKOPŁAWY
Żyją w morzach, prowadząc drapieżny tryb życia. Postacią dominującą jest meduza. Polipy żyją pojedynczo i są niewielkie. Do tej gromady należą min. chełbia modra i bełtwa. Narządy rozrodcze są zwykle jaskrawo ubarwione, a jest ich 4 lub 8. Są rozdzielnopłciowe, o zapłodnieniu zewnętrznym. W rozwoju pojawia się larwa – planula. Polipy i meduzy stanowią pojawiające się na przemian pokolenia bezpłciowe i płciowe.

KORALOWCE
Organizmy morskie, występują wyłącznie w postaci polipów, żyjących pojedynczo lub w koloniach. Kolonie rozrastają się do olbrzymich rozmiarów tworząc rafy koralowe. Osobniki tworzące kolonie na ogół nie wykazują zróżnicowania postaci. Osobniki żyjące w koloni są bardzo małe (2 cm) natomiast gatunki żyjące pojedynczo (ukwiały) mogą osiągać średnicę 1,5 m. Polip koralowca ma silnie wykształconą mezogleę. Od otworu gębowego otoczonego wieńcem czułków do jamy gastralnej prowadzi długa epidermalna gardziel. W jamie wykształciły się promieniste fałdy (przegrody gastrodermalne) w liczbie 6 lub 8, albo wielokrotności 6 dzieląc jamę na kilka bocznych komór. U wszystkich koralowców wywystępuje szkielet wapienny, organiczny lub mieszany.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta