profil

Napisz wypracowanie na temat igrzysk w Olimpii, wciel się w jednego z uczestników.

poleca 85% 327 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jestem Herkular. Chcę dziś opisać moje przeżycia z pierwszej wyprawy na Igrzyska w Olimpii. Pochodzę z greckiej kolonii nad Morzem Czarnym. Droga była spokojna ponieważ na czas igrzysk wszyscy zawierają pokój i można bezpiecznie i bez przeszkód dojechać do Olimpii. Olimpia to miasto najsławniejsze w całej Grecji. Jest to miejsce kultu religijnego Zeusa. Położone jest ono w Elidzie, w zachodniej części półwyspu Peloponez.
Miasto Olimpia jest poświęcone w całości Zeusowi. Znajduje się tam też święty gaj Altis również poświęcony Zeusowi. W gaju jest świątynia i posąg Zeusa. Zostały one wzniesione ze zdobytych łupów wojennych. Świątynia została otoczona kolumnami, ale nie tylko znajdują się one z zewnątrz. W środku także zostały wzniesione. Na nich wsparte są galerie, a przez nie, można dojść do posągu. Bóg Zeus jest wykonany ze złota i kości słoniowej ,siedzi on na pięknym tronie. Na jego głowie wyrzeźbiony został wieniec naśladujący gałązki oliwne. W jednej z rąk bóg Zeus trzyma berło, ozdobione różnymi metalami. Na berle przesiaduje orzeł. Jego [Zeusa] stopy zrobione są ze złota, jak jego płaszcz. Piękny tron Zeusa jest zdobiony kością słoniową, drogimi kamieniami, drzewem hebanowym, a także złotem. Na wszystkim znajdują się rzeźby. Wygląda to przepięknie i zadziwiająco. Gdy byłem tam pierwszy raz nie mogłem się tym nadziwić. Teraz jest to dla mnie wygląd piękny, ale nie tak zadziwiający jak za pierwszym razem, który teraz opisuje. Posągów Zeusa jest wiele, ale jest jeszcze jeden, który stoi w sali obrad ,jest przerażający. Ponoć ma on właśnie przerazić nieprawych ludzi. Jego przydomek to mściciel krzywoprzysięzców. W ręce trzyma on piorun, przysięgają przed nim zawodnicy ,ich ojcowie i bracia. Mówią oni że nie mają żadnego przewinienia na sumieniu. Zawodnicy muszą przysiąc że przez dziewięć następnych miesięcy będą bez przerwy oddawali się przepisanym ćwiczeniom.
Publiczność weszła na stadion wraz ze mną i mym ojcem. W pobliżu nie było żadnych kobiet. Igrzyska rozpoczynały uroczystości religijne ku czci boga Zeusa. Na stadionie wśród zawodników nie było ani jednej kobiety. Nie mogły one być nawet w pobliżu stadionu. Przebywać tam mogli tylko mężczyźni. I tak jest nadal. Na początku rozgrywano konkurencje takie jak bieg, skok w dal, rzut oszczepem rzut dyskiem czy zapasy. Choć największą popularnością mogły cieszyć się wyścigi zaprzęgów konnych. Była to bardzo emocjonująca jak i dla zawodnika i dla publiczności dyscyplina. Nie pamiętam imion tamtych zwycięzców, ale wiem jaką zawsze otrzymuje nagrodę. Więc zwycięzcy otrzymują wieniec oliwny ze świętego gaju zerwany przez chłopca, który posiada obojga rodziców, którzy zasłynęli w mieście. Ale dla zwycięzców to nie jest ważne. Ważne dla niego jest to że może on oczekiwać pomocy materialnej od miasta, które reprezentował i staje się sławny. Układa się na ich cześć pieśni, a nawet czasem stawia pomniki. Mam jeszcze pewną ciekawostkę. Zapaśnik grecki, który zwycięża w pięciu kolejnych igrzyskach to po ostatnim zwycięstwie najpierw przenosi ofiarnego woła a następnie zasiada na nim i zjada go.
Mam nadzieje że ciekawie opowiedziałem moje przeżycia z pierwszej wyprawy na igrzyska w Olimpii. Teraz co cztery lata jeżdżę na nie zawsze. Uwielbiam ten czas gdy się odbywają. Jeszcze od tej pierwszej wyprawy nie opuściłem żadnych igrzysk.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty

Typ pracy