profil

Okupacja hitlerowska

poleca 85% 532 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1 września 1939 roku o 4.45 Niemcy nieoczekiwanie atakują Polskę. Pancernik ,,Schleswig-Holstein?? ostrzeliwuje Westerplatte. Oddziały lądowe wkraczają z czterech kierunków.
Niemcy chcieli rzucić Warszawę na kolana. Warszawiacy patrzyli jak jeden po drugim płoną zabytki miasta ?symbol polskości .W okupywanym kraju trwały i powstawały nowe plany hitlerowskie wysiedlenia , kolonizacja, przymusowe roboty. Oprócz łapanek stosowano też imienne wezwania do zgłoszenia się na wyjazd. W w941 roku nastąpiło zaostrzenie akcji anty żydowskich-odtąd za zabicie Żyda Niemcom nie groziła żadna kara. Mimo, iż w tym czasie śmiertelność w Wa-wie zwiększyła się o 20 %.
Niemcy uznali ,że tempo umierania Żydów jest za wolne. W tym celu masowo rozstrzeliwali Żydów. Olbrzymia akcja likwidacji getta rozpoczęła się w lipcu 1942 r. W tym czasie wymordowano 400 tys. osób w latach 1941-1943 zmarło z głosu 2,5 mln Żydów polskich. Normalnymi warunkami życia pod okupacją hitlerowską były wszechstronność męczeństwa i śmierci, stałe zagrożenie niebezpieczeństwa osobistego, osłupiająca propaganda, systematyczna grabież i nędza rekompresowana częściowo przez społeczeństwo nielegalnym handlem. Polacy dobrze jednak zdawali ten straszny egzamin. Życie kulturalne i naukowe bujnie kwitło w podziemiach. Organizowano tajne nauczanie ,z którego korzystało około 1.5 mln dzieci.

Podoba się? Tak Nie