profil

Własności nieruchomości i użytkowanie wieczyste.

poleca 85% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W myśl art. 233, W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz przez umowę o poddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do gmin bądź ich związków w użytkowanie wieczyste, użytkownik może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób. W tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać”. Z definicji tej wynika, że użytkownikowi wieczystemu przysługują – podobnie jak właścicielowi – dwa podstawowe uprawnienia:
- uprawnienie do korzystania z nieruchomości;
- uprawnienie do rozporządzenia swoim prawem.

Prawo rozporządzania użytkowaniem wieczystym obejmuje przede wszystkim uprawnienia do przeniesienia użytkowania wieczystego na inną osobę. Do przeniesienia użytkowania wieczystego nie jest wymagana zgoda Skarbu Państwa, gminy lub związku gmin jako właściciela.
Użytkowaniem wieczystym można także rozporządzać w testamencie, jest to bowiem prawo dziedziczne. Jako prawo zbywalne podlega ono również egzekucji.

W celu wzmocnienia pozycji użytkownika wieczystego kodeks art.235 przyznaje mu własność budynków wzniesionych na gruncie stanowiącym przedmiot użytkowania wieczystego. Chodzi o budynki wzniesione po ustanowieniu użytkowania wieczystego art. 235 & 1 k.c. Stanowi, że budynki (i inne urządzenia) wzniesione przez użytkownika wieczystego stanowią jego własność.

Z przyczyn, o których była mowa w & 31, użytkowanie wieczyste przez ustawę ukształtowane jako prawo terminowe, gdyż można je ustanowić tylko na z góry określony czas. W myśl art.236 k.c. oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. W wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania terenu na tak długi okres, dopuszczalne jest oddanie terenu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat czterdzieści. Umowa o przedłużenie powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Użytkowanie wieczyste stanowi prawnorzeczową formę długotrwałego korzystania z gruntów Skarbu Państwa, gmin oraz ich związków.



Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta