profil

Związki Frazeologiczne pochodzące z Biblii

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-22
poleca 81% 2972 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. CIEMNOŚCI EGIPSKIE - ciemność zupełna, całkowita, nieprzenikniona. Związek ten nawiązuje do biblijnej historii plag egipskich, kiedy to Bóg za pośrednictwem Mojżesza i Aarona pragnął uwolnić naród izraelski z rąk Faraona. Gdy władca Egiptu był nieugięty Bóg zsyła kolejno 12 plag egipskich , w tym ciemności egipskie (ostatnia).

2. ZAKAZANY OWOC - grzech, pokusa. Frazeologizm ten wywodzi się z historii pierwszych rodziców, Adama i Ewy, którzy, zrywając owoc z drzewa poznania dobra i zła, okazali Bogu nieposłuszeństwo, co w konsekwencji sprowadziło na całą ludzkość cierpienie i niedoskonałość.

3. TRĄBY JERYCHOŃSKIE - przeraźliwy, silny dźwięk. Nawiązuje do historii miasta Jerycha, które Izraelici z Jozuem na czele zdobyli, grając na siedmiu trąbach z baranich rogów, siódmego dnia obalili mury miasta.

4. SODOMA I GOMORA - miejsce rozpusty i rozwiązłości, braku zasad moralnych. Te miasta zostały zniszczone przez Boga z powodu rozpusty tam panującej.

5. WIEŻA BABEL - niemożność porozumienia się, bałagan. Nawiązuje do historii pomieszania języków przez Boga robotnikom pracującym przy wieży.

6. RZUCAĆ PERŁY PRZED WIEPRZE - ofiarowywać coś wartościowego komuś, kto na to nie zasługuje i nie potrafi tego docenić; „Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały”.

7. SALOMONOWY WYROK - wyrok sprawiedliwy, mądry.

8. Z PUSTEGO I SALOMON NIE NALEJE - istnieją sprawy, których nawet najmądrzejsi tego świata nie są w stanie rozwiązać.

9. JUDASZOWY POCAŁUNEK - zdrada, podstęp, gest fałszywy, nieszczery,dwulicowy.

10. ALFA I OMEGA - ktoś, kto wszystko wie z danej dziedziny, najwyższy autorytet, guru.

11. HIOBOWE WIEŚCI - wieści smutne, tragiczne, fatalne. Bóg założył się z szatanem czy Hiob przeklnie Boga gdy zubożeje i znędznieje - Hiob przetrwał utratę majątku i rodziny wciąż ufał bogu i go kochał.

12. JUDASZOWY GROSZ - zapłata za zdradę.

13. MANNA Z NIEBA - niespodziewany dar.

14. PLAGI EGIPSKIE - olbrzymie nieszczęścia. W Księdze wyjścia Egipt nawiedziły następujące plagi: krew w Nilu, żaby, komary, muchy, zaraza bydła, wrzody, grad, szarańcza, ciemności, śmierć pierworodnych.

15. RZEŹ NIEWINIĄTEK - zdarzenie, w którym padło wiele niewinnych ofiar.

16. SYN MARNOTRAWNY - osoba, która zbłądziła, ale potrafiła się do tego przyznać.

17. WDOWI GROSZ - dar cenny nie ze względu na realną wartość, ale na ogrom wyrzeczenia, jakie poniósł ofiarodawca.

18. ZAMIENIĆ SIĘ W SŁUP SOLI - znieruchomieć z zaskoczenia lub zdziwienia, nie wiedzieć, co powiedzieć i zrobić.

19. ŻONA LOTA - osoba charakteryzująca się nieposkromioną ciekawością.

20. MISKA SOCZEWICY - oddanie czegoś bardzo cennego za coś, co nie jest wiele warte. Wyrażenie pochodzi z przypowieści o Ezawie, który wyrzekł się pierworództwa za miskę soczewicy.

21. UMYWAĆ OD CZEGOŚ RĘCE - zrzucać z siebie odpowiedzialność. Ten gest wykonał Piłat, który nie chciał brać na siebie odpowiedzialności za śmierć Chrystusa.

22. PALEC BOŻY - symbol sprawiedliwości

23. KAINOWE ZNAMIĘ - znak zbrodni bratobójstwa

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy

Bardzo pomogło mi to wszystko...:* <33333333

~wielkie dzięki :** <3 <sex>

yo może wiecie co znaczy tron piotrowy??

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury