profil

Pustynia

poleca 84% 977 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

PUSTYNIA


Pustynie zachodnich wybrzeży południowej Afryki i Południowej Ameryki Namib i Atacama są pod wpływem chłodnego prądu morskiego płynącego wzdłuż wybrzeża. Prądy te ochładzają powietrze, z którym się stykają, nie dopuszczając do ulotnienia się wilgoci z powierzchni oceanu i uformowania się deszczu.

KLIMATY PUSTYNNE


Półpustynnie, które często leżą na skrajach pustyń, pokrywają około 15% powierzchni lądu, natomiast pustynie i skrajnie suche pustynie pokrywają odpowiednio ok. 16% i 4% powierzchni lądu. Na większości pustyń w ciepłych lub gorących miesiącach letnich średnie temperatury przekraczają 20?C. Na gorętszych pustyniach maksymalne temperatury sięgają czasami powyżej 50?C. W miesiącach zimowych temperatury są bardziej zróżnicowane z powodu dużej rozpiętości szerokości geograficznych, pod jakimi znajdują się pustynie.

KRAJOBRAZ PUSTYNI


Popularne wyobrażenia o pustyniach przedstawiają obraz rozległych równin z piaszczystymi wydmami kompletnie pozbawionymi roślin i głazów. Niektóre pustynie rzeczywiście składają się z olbrzymich wydm usypanych przez wiatr, ale wydmy wcale nie są reprezentatywną cechą wszystkich pustyń. Wiatr może być bardzo ważnym czynnikiem kształtującym krajobraz pustyni - z powodu małej ilości roślin chroniących powierzchnię gruntu.

Na Saharze występują takie zwierzęta jak:
- Antylopy Adaks
- Lisy pustynne
- Jaszczurki Legarto
- Skoczki pustynne
- Wielbłądy jednogarbne - dromadery
- Owce aoudad
- Konik afrykański
- Koziorożce nubijskie
- Warany pustynne
- Biczgony egipskie
- Skorpiony
- Gazele dorkas
- Oryksy szablorogie

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta