profil

Narząd słuchu i równowagi - Ucho

poleca 85% 632 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Budowa ucha

Żeby nam nie było smutno, cicho, głucho...mamy ucho. A nawet dwa. Przybliżmy sobie więc ich budowę i funkcje.

UCHO jest narządem:

-równowagi
-słuchu

BUDOWA:

Ucho składa się z 3 części:

ZEWNĘTRZNEJ: małżowina uszna przewód słuchowy zewnętrzny, błona bębenkowa

ŚRODKOWEJ: kosteczki słuchowe trąbka Eustachiusza okienko owalne

WEWNĘTRZNEJ: ślimak kanały półkoliste

Zacznijmy od zewnętrznej części.

MAŁŻOWINY USZNE> budowa chrząstkowo-skórna; służą do wyłapywania dźwięku aby mogły one zostać przekształcone na impulsy nerwowe docierające do mózgu ażeby on nam mógł powiedzieć czy to jazz czy techno:)

DŹWIĘK - wrażenia powstające pod wpływem rozchodzącej się fali głosowej, czyli pulsowania powietrza. (przepisałam prosto z książki żeby było dokładnie...no i brzmi teraz trochę encyklopedycznie). Wyobraźmy sobie...była impreza, zmęczeni wracamy na ranem do domu a tu mama czeka i? Krzyk... więc wyłapujemy akcentowane wyrazy jak np. "nieodpowiedzialny" a bodziec dźwiękowy musi przejść długą drogę aby dotrzeć do mózgu. Prześledźmy ją.

"Nieodpowiedzialny" wpada przez ZEWNĘTRZNY OTWÓR SŁUCHOWY, wcześniej wyłapany przez MAŁŻOWINĘ uszną, wędruje zewnętrznym kanałem słuchowym i uderza w BŁONĘ BĘBENKOWĄ. Wprawia ją w drgania.

Środkowa część to jama bębenkowa zawierająca 3 kosteczki słuchowe: kowadełko, młoteczek i strzemiączko. Służą one wzmocnieniu dźwięku czyli żebyśmy bardzo wyraźnie usłyszeli "nieodpowiedzialny" bo przed dźwiękiem jeszcze długa droga.

Wewnętrzna część ucha połączona jest ze środkową OKIENKIEM OWALNYM - taki otworek. W uchu wew. dźwięki przetwarzane są na impulsy nerwowe. Dochodzą do bardzo wrażliwego, wypełnionego płynem ŚLIMAKA(już ucho wewnętrzne)> gdzie odbywa się ostateczne odebranie dźwięku przez receptory - komórki rzęsate tzw. NARZĄD CORTIEGO i przekazane do NERWU SŁUCHOWEGO. On oczywiście przesyła impuls do mózgu gdzie dźwięk może być odczytany.

w SKRÓCIE:

Mamy dźwięk "nieodpowiedzialny" > małżowina uszna go wyłapuje> kanał słuchowy zewnętrzny> młoteczek, kowadełko, strzemiączko> okienko owalne> ślimak z narządem Cortiego> nerw słuchowy> i do mózgu.

Istnieje także bardzo ważny narząd:

TRĄBKA EUSTACHIUSZA> trąbka słuchowa, łączy jamę gardła z uchem środkowym i służydo wyrównywania ciśnienia w uchu.

ŚLIMAK z KANAŁAMI PÓŁKOLISTYMI pełni także inną funkcję. Zapewnia nam RÓWNOWAGĘ. Wypełniony jest płynem tzw. endolimfą. W kanałach półkolistych za to znajdują się OTOLITY. Pełnią funkcję BŁĘDNIKA. Znajdują się także w PRZEDSIONKU(WORECZEK ŁAGIEWKA). Otolity w kanałach półkolistych informują o ruchu kątowym czyli przemieszczanie się, a te w kanałach półkolistych o ruchu liniowym czyli jak np. odchylamy głowę, czy schylamy się bo coś nam spadło i chcemy to podnieść( w pionie ludzkiego ciała).

To będzie wszystko. Jak coś jeszcze znajdę ważnego to dopiszę. Miłej nauki.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty