profil

Narząd wzroku - Oko

poleca 89% 103 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Budowa oka Budowa oka

NARZĄDEM WZROKU jak wszyscy dobrze wiemy jest OKO.

Dzięki niemu przede wszystkim możemy sobie patrzeć na nasz piękny świat. Dowiedzmy się w takim razie jak ta menda działa. Sama mówiąc "zapalenie spojówek" tak do końca nie wiedziałam o jakich spojówkach mówię:) A teraz już wiem więc Wam powiem:)

Oczy gdzie mamy każdy wie. Ale dokładniej GAŁKA OCZNA mieści się w OCZODOLE.

RUCH gałki ocznej umożliwia 6 mięśni.

OCHRONĘ stanowią: rzęsy, brwi(chronią przed spływającym z czoła potem:D), powieki, gruczoły łzowe, spojówki.

BUDOWA

TWARDÓWKA> zewnętrzna, twarda, nieprzeźroczysta, biała, błona włóknista otaczająca gałkę oczną; jej zadaniem jest ochrona oka.

ROGÓWKA> przeźroczyste przedłużenie twardówki osłaniające źrenicę i tęczówkę; pełni rolę osłony oraz załamuje światło.

SPOJÓWKA> no właśnie! jest to cieniutka błona, bardzo delikatna zawierająca enzym lizozym - antybakteryjny, dzięki któremu może chronić oko przed urazami związanymi np. z gromadzącym się kurzem(mruganie); rozciągnięta jest na wewnętrznej stronie powieki oraz na zewnętrznej części twardówki i rogówki.

CIAŁO SZKLISTE> znajduje się za soczewką, taka trochę galaretowata masa
CIECZ WODNISTA> znajduje się między rogówką a soczewką

Obie pełnią funkcję nadawania i utrzymywania kształtu oka, utrzymując ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

SOCZEWKA> miękka, przeźroczysta błona biorąca udział w akomodacji oka, jest ruchoma i może zmieniać kształt. Połączona z ciałkiem rzęskowym lub inaczej mięśniem wiązadełkiem soczewkowym.

TĘCZÓWKA> część naczyniówki tworząca ze źrenicą jakiś rodzaj współpracy. Tak to sobie nazwę. Jej ubarwienie zależy od ilości zgromadzonego barwnika.

ŹRENICA> zależna od skurczów tęczówki - zwęża się i rozszerza. Jest to "dziura", pusta przestrzeń, która swoją ciemna, czarną barwę zawdzięcza ubarwieniu NACZYNIÓWKI. To właśnie przez źrenicę do oka wpada światło.

NACZYNIÓWKA> warstwa silnie unaczyniona, ciemny barwnik zapobiega odbijaniu się światła pochłoniętego z zewnątrz w gałce ocznej. Ponadto zaopatruje gałkę w tlen.

SIATKÓWKA> nie, to nie ten sport... za to wyściela gałkę oczną od wewnątrz. Jest wyposażona w miliony receptorów, które odbierają obraz i poprzez

PLAMKĘ ŚLEPĄ> (nie reaguje na światło - brak receptorów) łączącą gałkę oczną z

NERWEM WZROKOWYM> który przesyła impulsy do mózgu aby ten mógł przetworzyć obraz.

w SIATKÓWCE znajdują się także CZOPKI i PRĘCIKI.

CZOPKI> jest ich znacznie mniej, w centralnym miejscu siatkówki następuje ich nagromadzenie i tworzą PLAMKĘ ŻÓŁTĄ(widzenie w tym polu jest najlepsze) a odpowiedzialne są za widzenie kolorów i trochę kształtów. Czopki rozróżniają barwę zieloną, czerwoną i niebieską. W zależności od koloru światła odpowiednia ilość czopków jest pobudzana i informacje zostają przekazane do mózgu.

PRĘCIKI> znajdują się w pobliżu brzegów siatkówki, odpowiadają za widzenie przy słabym oświetleniu i nie "rozróżniają" barw.

CO TO AKOMODACJA?

I tu skupimy się znów na SOCZEWCE.

Jak już zaznaczyłam jest ona elastyczna i może zmieniać kształt. Pomaga jej w tym mięsień rzęskowy, który kurcząc się i rozkurczając zmienia jej naciągnięcie. Gdy przedmiot oglądany jest BLISKO mięsień się spina i soczewka się "rozciąga" czyli ulega takim zaokrągleniom co pomaga w skupieniu wzroku na nieoddalonym przedmiocie. Natomiast gdy oglądamy np. krajobraz mięsień ten rozluźnia się co powoduje wzrost ciśnienia w gałce ocznej i soczewka ulega rozciągnięciu.

W SKRÓCIE: PRZEDMIOT BLISKO->SPIĘCIE MIĘŚNIA RZĘSKOWEGO->WZROST CIŚNIENIA NA TWARDÓWKĘ-> NACIĄGNIĘCIE WIĄZADEŁKA SOCZEWKOWEGO->ROZCIĄGNIĘCIE SOCZEWKI

DALEKO - odwrotnie

Mamy także do czynienia z wieloma wadami oka:

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ

Objawy: promienie światła załamują się przed siatkówką co wynika z posiadania zbyt silnych mięśni gałki ocznej, które nie potrafią się dostatecznie wyluzować:P

KOREKTA: SOCZEWKI WKLĘSŁE

DALEKOWZROCZNOSĆ:

Objawy: promienie światła załamują się za siatkówką

KOREKTA: SOCZEWKI WYPUKŁE

ASTYGMATYZM:

Objawynieprawidłowe wysklepienie rogówki, nieostry obraz ponieważ promienie ząłamują się asymetrycznie

KOREKTA: SOCZEWKI CYLINDRYCZNE

KURZA ŚLEPOTA:

Objawy: brak witaminy A

DALTONIZM

OBJAWY: ślepota na barwy: czerwoną, zieloną bądź błękitną, uwarunkowane genetycznie występuje aż u 8% mężczyzny i 0,5% kobiet.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty