profil

Analiza wiersza K.K Baczyńskiego "Elegia o..(chłopcu polskim)"

poleca 84% 921 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Krzysztof Kamil Baczyński należy do pokolenia Kolumbów. Był jednym z żołnierzy Armii Krajowej toteż jego wiersze są pełne obrazu przemocy, mówią o tragizmie II wojny światowej. Zdarzało mu się również pisać erotykę, którą kierował do swojej żony Basi.
Zginął na początku powstania warszawskiego w 1944r.
Utwór analizowany przeze mnie nosi tytuł Elgia o...(chłopacu polskim), czyli jak sama nazwa wskazuje jest to utwór o treści poważnej utrzymywany w tonie smutnego rozpamiętywania. Składa on hołd młodemu człowiekowi.
Podmiotem lirycznym jest matka chłopca, która swoje wypowiedzi, w tym wierszu, kieruje do syna, użalając się nad jego losem.
Ludzie, którzy rozpoczęli wojnę odcięli chłopca od jego młodzieńczych marzeń. Przez cały okres wojny jego chlebem powszednim był strach. Widywał głownie krew i najstraszliwsze zbrodnie. Chłopak nie mógł poznać swego kraju podróżując po nim tylko walcząc we wszystkich zakątkach Polski. Walcząc z wrogiem doświadczał rzeczy najokrutniejszych oraz najwstydliwszych. Chłopak nie mógł poznać swego kraju podróżując po nim tylko walcząc we wszystkich zakątkach Polski. Matka wspomina śmierć syna, opowiadając o tym, jak upadł na ziemię, którą zdążył przeżegnać przed śmiercią... Wiedząc o tym zadaje sobie pytanie czy jej synek zginął od kuli czy też nie wytrzymał okrucieństwa wojny i dlatego serce mu pękło?
K.K. Baczyński chce wyrazić w tym wierszu sprzeciw przeciwko wojnie oraz ukazać jej zło..
W wierszu można zobaczyć mnóstwo metafor jak np. ? wyszywali wisielcami drzew płynące morze? lub ? haftowali ci, syneczku, smutne oczy, rudą krwią?. Dostrzegamy w nim również kilka epitetów jak np. ?(...) żelaznymi łzami?, a także jedno porównanie oraz jeden kontrast. Znajduje się w nim również pytanie retoryczne, pokazuje ono niewiedzę matki,
Która nie chce uwierzyć w śmierć syna.
Głównym środkiem stylistycznym są metafory, dzięki którym można bardziej obrazowo pokazać zło wojny.
Wiersz ma trzy zwrotki. Zawiera długie wersy trzynasto, czternasto i piętnasto sylabowe. Rymy są parzyste ale niedokładne, zarówno męskie jak i żeńskie.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta