profil

...dążyć do niepodległości, czyli o Powstaniu Listopadowym.

poleca 86% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W 1828 r. młodzi oficerowie i studenci ze Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie utworzyli tajny związek patriotyczny. Na jego czele stał Piort Wysocki - 31 letni podporucznik. Sprzysiężenie Podchorążych - tak nazywał się związek - chciał działać i walczyć o niepodległość dla ojczyzny. Niestety policja w 1830 r. dowiedziała się o tajnej organizacji. Rozpoczęły się aresztowania. Piotr Wysocki i jego towarzysze zdecydowali się wtedy dać hasło do walki. Po pierwsze planowali zabić lub porwać carskiego brata, księcia Konstantego. Do walki o oswobodzenie Warszawy oficerowie i studenci chcieli zabrać wojsko i mieszkańców miasta.
Wieczorem 29 listopada 1830 r. grupa spiskowców wtargnęła do Belwederu. Jednak plany ich się nie powiodły. Książę Konstanty wymknął się i przedostał wraz z wiernymi oddziałami wojsk na obrzeża Warszawy. Tymczasem ludzie wprowadzeni przez Wysockiego z Łazienek połączyli się koło Belwederu z grupą spiskowców. Razem przebili się przez inne wojska na plac Trzech Krzyży. Dalej grupa ruszyła w stronę Starego Miasta. Podczas marszu nawoływali ludzi do broni. Jednak odpowiadała im głucha cisza. Bogaci nie chcieli mieszać się w ? jak oni to nazywali ?awanturę?. Dopiero zwykli mieszkańcy odwrócili losy powstania. Wspólnie z Sprzysiężeniem Podchorążych zdobyli Arsenał, a stolica oswobodniała rankiem 30 listopada.
W całym kraju wzrastały nastroje patriotyczne. W grudniu 1830 r. sejm uznał powstanie za narodowe. Car Mikołaj I zażądał wtedy ukarania wszystkich buntowników. Jednak wtem sejm Królestwa Polskiego podjął decyzję o detronizacji ? pozbawienie tronu ? cara Mikołaja I.
W lutym 1831 oddziały Rosyjskie przekroczyły granice Królestwa Polskiego. Kierowali się na Warszawę. Generałowie polskich wojsk wciąż ulegali zmianie. Nie wierzyli, że mogliby zwyciężyć z Rosją. Bitwy pod Stoczkiem, w Olszynce Grochowskiej, pod Wawrem ? tam Polacy osiągnęli zwycięstwa. Jednak 26 maj 1831 r. okazał się klęską. Wojska polskie przegrały bitwę pod Ostrołęką.
6 września 1831 r. wojska Rosyjskie rozpoczęły szturm na Warszawę. W pierwszym dniu zdobyli umocnienia Woli, których bronił Józef Sowiński. Po trzech dniach Warszawa skapitulowała.
Wojsko polskie wycofało się w stronę Prus i Austrii, oraz złożyło broń. Ludzie bogatsi udali się na emigrację. Kto nie opuścił kraju szedł z rozkazu Rosjan do więzienia. Car rosyjski odwołał konstytucję, zlikwidował polskie wojsko, sejm. Zaczął się czas represji ? zastraszania. Polacy jednak nadal chcą dążyć do niepodległości.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Historia powszechna
Historia Polski