profil

Życie Polaków pod zaborami

poleca 85% 133 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W następstwie rozbiorów ziemie polskie zostały włączone po państw zaborczych jako ich prowincje. Z zaboru austriackiego utworzono Galicję , z zaboru pruskiego : Prusy Południowe , Zachodnie i Nowo-wschodnie natomiast zabór rosyjski podzielony został na gubernie i powiaty. Wszędzie wprowadzono własne ustawodawstwo i scentralizowaną biurokrację. Rozbiory odbiły się niekorzystnie także na gospodarce ziem polskich : upadła większość banków, załamał się handel, zlikwidowano wiele manufaktur. Życie Polaków uzależnione było od zaborców. Niezależnie od miejsca zamieszkania najbardziej dotkliwie odczuła to szlachta, której odmawiano praw szlacheckich.
W zaborze rosyjskim rusyfikacja objęła przede wszystkim szkolnictwo w którym wprowadzono naukę w języku rosyjskim. Opór przeciwko rusyfikacji utrudniał brak swobód obywatelskich. W zaborze pruskim germanizacja objęła nazwy miast, ulic i nazwisk a ponadto język niemiecki stał się językiem urzędowym. Odmienna sytuacja panowała w Galicji, gdzie istniała autonomia, która stwarzała Polakom warunki do działalności politycznej. Bez przeszkód mogli obchodzić święta narodowe. Dlatego to tam przyjeżdżali Polacy z pozostałych zaborów.
Polacy nie mogąc pogodzić się z faktem utraty niepodległości organizowali kolejne powstania : Powstanie Listopadowe, które jednak przegrali ale o ich determinacji może świadczyć fakt iż przez 10 miesięcy walczyli z armią, która była uznawana za najsilniejszą w Europie. Karą za powstanie było zniesienie konstytucji z 1815 r. (Księstwo Warszawskie),likwidacja sejmu i rozwiązanie wojska. Polacy nadal myśleli o odzyskaniu niepodległości. Sądzili iż tylko wybuch wielkiego powstania przy masowym udziale chłopów obejmujący wszystkie zabory może się powieść. Dlatego też hasłem do zrywu miało być uwłaszczenie połączone z likwidacją pańszczyzny. Doszło do wybuchu powstań w Krakowie, Lwowie i Wielkopolsce, które wbrew oczekiwaniom nie odniosły sukcesu i zostały szybko stłumione. Po Powstaniu Listopadowym wprowadzono w Królestwie Polskim ostrą cenzurę wzmocniono kontrolę policyjną, dokonywano aresztowań. Chłopi odrabiali pańszczyznę na nie swoim gruncie, byli bardzo ubodzy mieszczaństwo nie miało wielkiego kapitału.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta