profil

Charakterystyka Wertera głównego bohatera książki pt "Cierpienia młodego Wertera".

poleca 85% 419 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Werter to tytułowy bohater powieści epistolarnej Jana Wolfganga Goethego Cierpienia młodego Wertera. Już od samego początku utworu uwidacznia się sylwetka autora, można to rozpoznać jako powieść autobiograficzną.
Werter pochodzi z małego miasteczka, w którym spędza dzieciństwo w poczuciu zamknięcia na świat i prowincjonalnej ciasnoty intelektualnej. Już wtedy marzy o szerszym, odleglejszym świecie, w którym mógłby realizować swoje marzenia. Po śmierci ojca matka wyjeżdża z nim do innego miasta, nazwanego przez niego ?nieznośnym?, gdzie spędza swoją młodość. Potem przychodzą studia prawnicze i równolegle studia filologiczne oraz lektura dzieł literatury pięknej.
Werter potrafi kochać całym sercem, jego wrażliwość powoduje ze jest podatny na ?zakochiwanie się?. Nie potrafi opanować nad tak wielkim uczuciem, które go ogarnia, ale także wykorzystuje kobiety: ?Czyż wszystkie inne me związki nie były jakby wyszukane przez los po to, by niepokoić takie serce jak moje? Biedna Eleonora! A jednak byłem niewinny. Czyż to moja wina, że kiedy przekorne wdzięki jej siostry sprawiły mi miłą rozrywkę, w biednym sercu zrodziła się namiętność!?
Bohater wie z własnych doświadczeń, że istnieje miłość doskonała, która go uskrzydla, ale także może go doprowadzić go zguby. Jego zainteresowanie skierowane są w kierunku Lotty, która w tej powieści staje się symbolem piękna, szlachetności, czułości i dobroci. Jest ona związana z innym mężczyzną czym stanowi to wyzwanie dla Wertera. O czym świadczą słowa Lotty: ?Boję się, że tylko niemożność posiadania mnie czyni mnie w twoich oczach pożądaną?. Ponadto Werter jest bardzo uzdolniony: dobrze i chętnie tańczy, rysuje, potrafi zainteresować dzieci, bawi się z nimi, nastroi fortepian. Uznawany jest za duszę towarzystwa. Szybko zdobywa zaufanie i sympatię ludzi: ?Nie wiem, co mam w sobie pociągającego dla tych ludzi, tylu mnie z nich lubi?.
Kiedy nudzi się obecnością ludzi, chętnie spędza wolne chwile na łonie przyrody. Patrzy na otaczający świat okiem malarza, dzięki swojej wyobraźni plastycznej widzi różnorodność natury, jej wielobarwność i urok. Przyroda nabiera wartości ukojenia, odnalezienia spokoju.
Werter jest typem samotnika, jest osamotniony, czuje się nie potrzebny na tym świecie. Mimo, że otaczają go ludzie to jest samotny nie ma nikogo? Lotta nie potrafi mu pomóc, jego przyjaciel Wilhelm jest daleko, a inni ludzie nie są w stanie go zrozumieć.
Werter czuje się odrzucony przez świat i swoich bliskich. Cierpi na tak zwany ?ból świata?.
Co prowadzi do zachwiania psychiki bohatera, traci on kontrolę nad swoimi emocjami, poczucie bezsensu ludzkiego życia, drażliwość i skłonność do stanów depresyjnych. W ostateczności popełnia samobójstwo.

Justyna Dalecka

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury