profil

Czy warto mieć w życiu ideały? - rozprawka- na podstawie" Kamieni na szaniec", "Siłaczki" i "Antygony"

poleca 85% 1189 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Sofokles Stefan Żeromski Kamienie na szaniec

Czym są dla nas ideały? Zasadą, którą kierujemy się w życiu czy archaizmem? Uważam, że w życiu warto mieć ideały i postaram się to udowodnić w tej rozprawce.

Na początek chciałabym przedstawić osobę, która postępowała zgodnie ze swoimi zasadami. Stasia
Bozowska, bohaterka opowiadania "Siłaczka" Stefana Żeromskiego, była osobą wytrwała, stawiającą sobie w życiu ważne cele do wykonania. Marzyła o studiowaniu medycyny w Zurychu lub Paryżu. Po ukończeniu szkoły trafiła do małej, zacofanej wsi, gdzie pracowała jako nauczycielka oraz walczyła z głupotą ludności wiejskiej. Mimo przeciwności losu Stasia nie poddawała się w swoich działaniach.

Kolejnym argumentem jest walka Antygony o pochowanie swojego brata. Antygona kierowała się miłością do brata oraz wyższością praw boskich nad ludzkimi. Uważała, że rodzina jest świętością. Była nonkonformistką, gdyż nie uległa zakazowi króla, kierowała się w życiu swoimi zasadami.

Po trzecie postaciami, które broniły swoich zasad byli Zośka, Alek i Rudy, głowni bohaterowie powieści Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Żyli w bardzo ciężkich czasach okupacji, lecz mimo to byli wierni swoim ideałom. Oddziaływali na społeczeństwo swoją podstawą, manifestowali rocznice narodowe, organizowali walkę zbrojną z okupantem w imię niepodległej Polski. Ich najważniejszą cechą charakteru była wierność sobie i ojczyźnie.

Moim zdaniem przykłady przytoczonych przeze mnie bohaterów literackich umacniają nas w przekonaiu, że w życiu nie tylko warto, ale trzeba mieć określone ideały. Bez nich stajemy się ludźmi pustymi, pozbawionymi serca i uczuć.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta