profil

Układ Słoneczny

poleca 81% 943 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1.Układem Słonecznym nazywamy obiekty takie jak planety i ich księżyce, planetoidy, komety, gaz międzyplanetarny oraz pył.

2.Planety Układu Słonecznego względem odległości od najbliższej Ziemi gwiazdy ( Słońce) :
a) merkury
b) wenus
c) ziemia
d) mars
e) jowisz
f) saturn
g) uran
h) neptun

Pluton został unieważnioną planetą ponieważ znaleziono planetoide podobną ( względem masy) do Plutona z tego właśnie powodu nie ma go już w naszym układzie. po prostu był za mały i planet byłoby dużo więcej niż jest obecnie.

3. Krótki opis planet:
- merkury jest najmniejszą najcieplejszą, najszybciej obiegającą słońce planetą. na tej planecie jest bardzo duża różnica temperatur, masa 18 razy mniejsza od Ziemi, rok trwa tam 88 dni a doba 59dni. jest najtrudniejsza do obserwacji. Nie posiada księżyców, ale ma silne pole magnetyczne.

- wenus to siostrzana planeta ziemi bo ma bardzo podobne wymiary i mase do Ziemi, jest najaśniejszą planetą w układzie, rok trwa 225 dni i ma najdłuższą dobę 243 dni. Jako jedyna obraca się wokół własnej osi w innym kierunku niż pozostałe planety, ciśnieniee jest tam ok.100 razy większe od ziemskiego.

- ziemia zajmuje 5 miejsce pod względem wielkości,a trzecie względem odległości od Słońca ( jednostka astronomiczna = 150 mln km). Doba trwa 24h a rok 365 dni. Zwana jest niebieską planetą. Posiada jeden księżyc i jest jedyną planetą na której jest życie.

- mars zwany czerwoną planetą, jest 4 planetą wg odległości od Słońca. Rok trwa 687 dni, najmniejsza grawitacja ma dwa księżyce, śr. temperatura -25 stopni.

- jowisz największa planeta, 5 wg odległości od Słońca. Kula ciekło-gazowa, warstwami kolorowa ( w paski). Najszybciej obracająca się planeta, doba 10h, a rok 12 lat. Ma 17 księżyców a pomiędzy nim a marsem rozciąga się pas planetoid. Śr. temperatura -120 stopni.

- saturn ma 7 pierścieni co go charakteryzuje, 6 planeta wg odległości od Słońca, druga największa palneta. Kula cieklo0gazowa. Posiad najwięcej księżyców - ponad 50. Doba trwa ponad 10h; rok 30 lat; śr, temperatura - 180 stopni; najmniejsza gęstośc.

- uran to 7 planeta wg odległości od Słońca. Doba tam trwa 17h, a rok 84 lata, masa jest 14,5 razy większa od ziemskiej. Ma 27 księżyców i kolor turkusowy.

- neptun to 8 planeta wg odległości od Slońca. Najdalej położona palneta, najdłuższy rok 165 lat, doba 18h, najzimniejsza palneta, ma 13 księżyców ( w tym Tryton najzimniejsze miejsce w Układzie Słonecznym). Najbardziej gazowa, wietrzna planeta (2500km/h).


4.Mikołaj Kopernik to wyśmienity polski astronom, matematyk ekonomista i lekarz. Urodzony 19.02.1473r. zmarł 1543roku. Zasłynął z dzieła " O obrotach sfer niebieskich" w którym ukazju błędności teorii geocentryczne a zaproponował teorie heliocentryczną dzięki której Słońce jest w centrum układu Słonecznego a ziemia, księżyc i inne planety je okrążają.
Dopiero bo jego śmierci i wieloletnich obserwacjach stwierdzono iż Kopernik miał racje.

teoria geocentryczna - ziemia jest w centrum układu a planety ją okrażają
teoria heliocentryczna - słońce jest w centrum a ziemia i planety go okrążają

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Geografia świata