profil

Układ słoneczny

poleca 85% 158 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Słońce

Układ słoneczny: należy do spiralnej galaktyki zwanej układem drogi mlecznej. Centralnym ciałem układu słonecznego jest Słońce. Średnica słońca jest 109 razy większa od Ziemi. W jądrze gwiazdy zajmującym jej 10% jej średnicy zachodzą termojądrowe przemiany wodoru w hel. W rezultacie Słońce emituje tzw. wiatry słoneczne i elektromagnetyczne fale. Wokół Słońca po eliptycznych orbitach krąży 9 planet.

Planety wew. zwane ziemskimi czyli: Merkury, Wenus, Ziemia i Mars są stosunkowo małe i gęste o zbliżonej budowie wnętrza (skorupa, płaszcz i jądro). Kolejne planety tzn. Jowisz, Saturn, Uran i Neptun określa się je jako gazowe olbrzymy. 9 planeta Pluton jest podobna do planet wew.

Planety układu obiegają Słońce w czasie od 88 dni (Merkury) do 248 lat (Pluton). Większość planet układu posiada naturalne satelity zwane księżycami (Ziemia i pluton mają po 1 a Saturn aż 22). Pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza krążą planetoidy zwane też planetkami lub asteroidami. Ponad 200 z nich ma średnicę powyżej 1000 km. Do układu należą też niektóre komety obiegające Słońce po b. wydłużonych orbitach i pojawiających się w jego sąsiedztwie regularnie

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata