profil

Największe osiągnięcia kulturowe doby średniowiecza

poleca 84% 2821 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Styl gotycki

Temat: NAJWIĘKSZE OSIĄGNIECIA KULTUROWE DOBY ŚREDNIOWIECZA ? MÓJ SUBIEKTYWNY WYBÓR

Średniowiecze jest epoką obejmującą aż 1000 lat (od V do XV wieku), przez co bardzo zróżnicowaną. Nazwa epoki powstała w XV ? XVI wieku, kiedy to (błędnie) sądzono, iż epoka ta jest tylko okresem przejściowym pomiędzy dwiema wielkimi epokami ? Starożytnością oraz Renesansem, a także jest epoką, która w zasadzie nie wniosła nic nowego i nie zasługuje na inną, właściwą sobie nazwę. ?Wieki średnie?, w odczuciu ludzi Renesansu, były po prostu ciemnym, mało znaczącym okresem pośrednim. W powszechnym odczuciu była to epoka kryzysu, intelektualnego zastoju, stagnacji i zacofania. Ale nie do końca jest prawdą, że tak było.
Styl gotycki uważam za osiągniecie doby średniowiecza, gdyż kościoły stały się symbolem tamtych czasów ideologii średniowiecza, czyli żarliwości religijnej wzmożonej w dobie wypraw krzyżowych i pragnienia wzniesienia się ku Bogu. Katedry są lekkie i strzeliste. Ich długie wąskie nawy przykrywa wysokie, krzyżowe sklepienie, ogromne, wypełnione witrażami okna są zakończone ostrym łukiem i zdobione witrażem. Cała budowla zdaje się być w ruchu, w jednym kierunku - ku górze. Gotycka świątynia przypomina strzałę wskazującą na niebo, czyli doskonałego Boga - jest to przykład architektonicznego teocentryzmu. Najpiękniejszym zabytkiem gotyckiej sztuki jest ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim W Krakowie. W całości poświęcony jest Najświętszej Marii Pannie i wszystkie sceny przedstawione w tym wielkim dziele dotyczą Jej osoby. Ołtarz powstawał w latach 1477 do 1489 i jest genialnym dziełem artysty rzeźbiarza i malarza realizującego zamówienie mieszczańskich fundatorów. Wielkość dzieła polega na skonstruowaniu niesamowitej monumentalnej całości oddającej w niezwykle realistyczny sposób przedstawione w nim (ołtarzu)osoby, przy zachowaniu wiedzy z wielu dziedzin nauki: botaniki, medycyny, wiedzy o teatrze, malarstwa. Otwarta szafa ołtarza przedstawia radość Marii od momentu Zwiastowania do Zesłania Ducha Świętego na skrzydłach, z wielka sceną zaśnięcia pośrodku ołtarza, z Wniebowzięciem i Koronacją w asyście św. Wojciecha i św. Stanisława powyżej. Natomiast w momencie zamknięcia skrzydeł ołtarza ukazuje się dwanaście scen Boleści Marii - od Zwiastowania Joachimowi o poczęciu Marii poprzez jej życie, życie Jezusa aż do jego Zmartwychwstania. Gotyk uważam za osiągnięcie gdyż dzięki niemu powstało tak wiele przepięknych zabytków, którymi możemy się teraz degustować. Jego budowle maja przepiękny charakter, który potrafi nas wprowadzić w spokój i harmonie ukazując jak bardzo ludzie średniowiecza wielbili Boga.
Jako kolejne osiągniecie średniowiecza uważam bardzo szybki rozwój miast. Miastem nazywamy skupienie osadnicze tego typu, w którym ludność rzemieślnicza przeważa nad rolniczą, a zajęcie poza rolnicze i handel decydują o jego istnieniu. Istnieją, bowiem także duże skupiska osadnicze typu wiejskiego, w których mieszka także ludność rzemieślnicza i odbywa się wymiana handlowa, ale o egzystencji tej osady decyduje zajęcie rolnicze, jak uprawa roli i hodowla bydła. Okres wczesnego średniowiecza przynosi nam obraz przemiany takich ośrodków na poły rolniczych, na poły rzemieślniczych w miasta, względnie przekształcania się ich we wsie, o zdecydowanym profilu rolniczym. Znaczenie miast

podniosło zwycięstwo gospodarki towarowo - pieniężnej. Wysunęły się one nie tylko na czoło życia gospodarczego, ale zaczęły również odgrywać poważną rolę polityczną. U podstaw tych przemian społeczno - gospodarczych leży, w krajach żyjących przede wszystkim z rolnictwa, wyraźny wzrost produkcji rolnej umożliwiający wyżywienie wielkiej liczby ludzi i stymulujący rozwój rynku lokalnego. Wraz z tym rynkiem rozwija się gospodarka pieniężna, rzemiosło, handel lokalny i regionalny. W okresie dojrzałego średniowiecza rozwój miast był bardzo dynamiczny. Do XIII wieku na handlu ze Wschodem wzbogaciły się miasta włoskie. Palermo które było włoskim miastem zostało uznane za najprawdopodobniej największy ośrodek miejski zachodniego chrześcijaństwa, z liczbą mieszkańców dochodzącą do 100000. Coraz to mniejsze miasta stawały się ośrodkami handlu i produkcji bardzo szybko się rozwijały, co robi duże wrażenie. Z czasem miasta stawały się niezależne a symbolem tej niezależności stawały się mury otaczające miasta. Mury stanowiły ochronę przed grasującymi bandami rabusiów. W Polsce pierwsze lokacje takie jak w Środzie Śląskiej oraz w Chełmnie stały się wzorem przy zakładaniu kolejnych osad miejskich. Rozwój małych miast przyczynił się do ich powiększania i zamiany w duże potężne miasta. Dzięki temu rozwojowi mamy właśnie dzisiaj ogromne i potężne miasta.
Średniowieczne malarstwo uważam również za osiągnięcie kulturalne. Było ono w całości religijne. Malarze oddawali się wyłącznie tej tematyce, co jest godne wyróżnienia. Przez setki lat Jezus, Matka Boska i wszyscy świeci byli przedstawiani na obrazach. Tematyką malarstwa było również życie i męczeństwo Chrystusa, sąd ostateczny oraz postać śmierci. Jako najwybitniejsze dzieło tego okresu uważam obraz Jana van Eycka ?Madonna w kościele?. Na obrazie przedstawiona jest Madonna z dzieciątkiem. Obraz jest doskonale wykonany, gdyż widać bardzo dokładnie styl architektury gotyckiej, którą uwydatnił malarz poprzez grę świateł, która nadaje wnętrzu realistycznej przestrzenności. Dzięki temu obrazowi możemy zaobserwować wygląd średniowiecznych katedr. Jest to dzieło godne uznania i wyróżnienia według mnie gdyż bardzo precyzyjnie ukazuje dobę średniowiecza.
Według mnie ukazałam największe osiągnięcia doby średniowiecza. Uważam za wielki wkład w obecna cywilizację właśnie to, co wymieniłam. Pięknymi obrazami do dzisiaj możemy się degustować i zgłębiać dzięki nim średniowieczne malarstwo. Dają nam obraz tamtego świata i ludzi, którzy byli zapatrzeni w Boga i go wielbili. Dzięki stylom w architekturze możemy zaobserwować jak bardzo zmieniły się dalsze style. Styl gotycki jest dla mnie wielkim wytworem średniowiecznym. Właśnie nim były zdobione kościoły i katedry poświecone chwale Boskiej. Styl gotycki jest bardzo piękny i gustowny. Piękne witraże i łuki dodawały pomieszczeniom charakteru. Wytworzenie się miast dało początek dalszemu rozwojowi cywilizacji. Co pozwoliło nam na tak szybki rozwój techniczny i ekonomiczny. Zapoczątkowały one nasze wielkie i bardzo dobrze rozwinięte dzisiejsze miasta.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 5 minut