profil

Opis reprodukcji obrazu "Sąd Parysa" Petera Paula Rubensa

poleca 85% 112 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Obraz, który chcę opisać, nosi tytuł "Sąd Parysa". Jego autorem jest Peter Paul Rubens. Namalowany został w 1639 r. Jeśli chodzi o technikę malarską jest to olej na płótnie.
Tematyką obrazu jest mit o Parysie, który rozstrzyga spór pomiędzy Ateną, Afrodytą, a Herą o to, która z bogiń powinna otrzymać jabłko z napisem "dla najpiękniejszej".
Na pierwszym planie można zauważyć Parysa podpierającego podbródek oraz przyglądającego się pięknym kobietom. Przyodziany jest w ciemną, połyskującą szatę ozdobioną zwierzęcą skórą.
U jego boku stoi Hermes, posłaniec bogów. Ubrany jest w pomarańczową szatę. Przy hełmie i stopach przyczepione ma skrzydła. W prawej ręce trzyma kaduceusz, laskę, na której splecione są dwa węże. Natomiast w prawej dłoni dzierży złote jabłko przeznaczone dla jednej z bogiń.
Pierwszą kobietą, od lewej strony, jest Atena. Jej znakiem rozpoznawczym jest hełm i tarcza leżące u jej stóp. Część jej ciała pokryta jest białym, zwiewnym materiałem.
Następną boginią jest Afrodyta. Odziana jest w czerwoną szatę. Na prawym przedramieniu ma złotą bransoletę wysadzaną kamieniami, a na głowie natomiast złotą koronę. Przy jej lewej nodze stoi Eros, przy prawej zaś atrybut symbolizujący mądrość, sowa.
Kobieta po prawej to Hera. Stoi ona tyłem. Ubrana jest w przezroczysty materiał. W ręku trzyma szatę ozdobioną złotą wstęgą. Paw widniejący w prawym, górnym rogu jest jej znakiem rozpoznawczym.
Na drugim planie można dostrzec owcę na pastwisku. Malarz uchwycił pochmurne niebo oraz drzewa.
Wszystko utrzymane jest w tonacji szarości. Przeważają ciemne, zielone i brązowe kolory. Szaty oraz alabastrowe ciała kobiet kontrastują z resztą obrazu.
Moim zdaniem, dzieło sztuki doskonale ukazuje treść mitu. A także zawiera ważne dla odbiorcy, szczegóły.

W szkole dostałam za to 5- za błędy interpunkcyjne, ale teraz jest po poprawie.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta