profil

"Nowy ale czy lepszy świat"- felieton

poleca 88% 115 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mój felieton, napisany ba ocenę bardzo dobrą, mam nadzieję, że komuś się przyda lub zainspiruje.

?Nowy, ale czy lepszy świat?- to zdanie zastanawia wielu ludzi, którzy na własne oczy widzą postęp, jaki dokonuje się, oraz wykorzystywanie coraz to nowszej technologii.
Z jednej strony miło jest wieczorkiem usiąść przed telewizorem, włączyć po raz setny ulubiony film na DVD, jeść chipsy, popcorn i popijać colą. Następnego dnia iść na zakupy, lecz iść to za dużo powiedziane, raczej sunąć po ruchomych taśmach i schodach, bo czy ktoś w dzisiejszych czasach wyobraża sobie supermarkety gdzie trzeba wchodzić po schodach? Raczej nie. Tak, więc suniemy do ulubionego sklepu, gdzie jest perfekcyjne oświetlenie, perfekcyjne wystawki i perfekcyjnie wyszczuplające lustra, bo przecież w nowym, lepszym świecie wszystko, co na pokaz musi być perfekcyjne. Później idziemy coś zjeść. Jakże wspaniałe są Fast food?y!- szybko tanio i przyjemnie, same plusy! Do domu wracamy oczywiście samochodem, są dziwolągi, które wolą jechać rowerem lub iść pieszo, lecz co to za strata czasu, ile wysiłku! W nowym, lepszym świecie samochód jest wyznacznikiem majątku, statusu, trzeba go mieć! Wracamy, włączamy telewizor, w wiadomościach słyszymy o produktach genetycznie modyfikowanych- jak można karmić zwierzęta genetycznie modyfikowaną żywnością, to niedorzeczne!- myślimy, lecz w tym samym czasie trawimy pysznego hamburgera z mięsa sprowadzonego z państwa gdzie jest to dopuszczalne. Czy to normalne? Przymierzamy nowe rzeczy, tylko, dlaczego nie wyglądamy w nich tak pięknie jak w sklepie?- muszę coś z tym zrobić- myślimy. Wydajemy kolejne pieniądze na siłownię, wyciskamy z siebie siódme poty, bieżnia, atlas, rowerek i tak 3-4 dni w tygodniu, czy to nie błędne koło?
A czy to nie jest niepokojące widzieć dzieci w wieku 8-9 lat przybierające wielkość młodej orki i to nie tylko dzieci, ale również dorosłych ludzi? Czy nie niepokoi nas fakt, że coraz częściej jesteśmy zastępowani przez maszyny? Czy nie niepokojący jest fakt o coraz większym zanieczyszczeniu środowiska? Do czego zaprowadzą nas badania genetyczne? Do czego zaprowadzi nas wyścig zbrojeń? Do czego doprowadzi ciągły stres, zapominanie o najważniejszych wartościach? Ciągły wyścig z czasem? Idea ?mieć, a nie być?? A to wszystko po to, aby zbudować ten ?nowy lepszy świat?? Czy naprawdę warto? Bo ?Ze szczęściem czasami bywa tak jak z okularami, szuka się ich, a one siedzą na nosie? i tak naprawdę to każdy powinien sobie odpowiedzieć, co dla niego jest prawdziwym szczęściem i do czego dąży. Są oczywiście plusy nowego świata, lecz nie powinniśmy całej swojej uwagi na nich koncentrować, bo ?Zagadka ludzkiego żywota nie polega, żeby tylko żyć, ale na tym, po co żyć.?

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty