profil

Pierwsza pomoc - ogólne zasady

poleca 87% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pierwsza pomoc to pomoc poszkodowanemu przed przyjazdem pogotowia karetki. Po pierwsze powinniśmy zabezpieczyć miejsce wypadku. Trzeba zatroszczyć się również o własne bezpieczeństwo. Najpierw należy zająć sie osobami najbardziej chorymi. Po pierwsze spczy osoba żyje, oddycha, ma krążenie. Patrzymy, czy nie ma żadnych złamań i obrażeń. Wzywamy karetkę. Dzwonimy pod numer 999. Podajemy swoje dane osobowe, swój telefon, co sie stało, ile osób jest rannych, gdzie ma miejsce wypadek, co zdarzyło sie pacjentom, np.:
" Dzień dobry. Tu .............. (imię) ...............................(nazwisko). Właśnie przy ulicy Kasztanowatej 234 zdarzył się wypadek. Jest 5 osób poszkodowanych. Jedna nie żyje. Nikt nie ma złamań. Dwoje ludzi oddycha, reszta nie ma krążenia. Poszkodowani to kierowca, dwoje dzieci, matka oraz starsza pani."
Pamiętaj, nigdy nie wyłacząj sie pierwszy. Rozmówca może mieć jakieś pytania.
Osoby oddychające i mające krążenie ułóż w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli ktoś nie oddycha, wykonaj resuscytację. Resuscytacja składa się z trzech części: A - udrożnienie dróg oddechowych, B - wykonanie sztucznego oddychania, C- sprawdzenie krążenia. Sztuczne oddychanie powinniśmy wykonywać w specjalnych maseczkach.
Kiedy osoba ma krążenia ( jak sprawdzamy krążenie w następnym akapicie ), wykonujemy masaż serca. Najnowsze zasady mówią, że 30 razy uciskamy na środkową część mostką, a nastepnie wykonujemy 2 wdechy, zatykając przy tym płatki nosowe, aby powietrze nie wydostawało sie z organizmu. Obserwujemy wówczas dokładnie ruchy klatki piersiowej.
Jak sprawdzamy tętno ? Przykładmy dwa palce - środkowy i wskazujący - do tętnicy szylnej albo do tętnicy udowej w okolicach pachwiny. Nigdy nie sprawdzamy pulsu kciukiem na nadgarstku, gdyż wtedy wyczujemy własne tętno..

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta