profil

Automobile i Aeroplany.

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podstawowym środkiem transportu aż do II poł. XIX w.pozostawały pojazdy konne. Z czasem w rozrastających sie miastach trudno było utrzymać stale rosnącą liczbę koni.Problemem było zarówno ich wykarmianie, jak i uporządkowanie końskiego nawozu, zanieczyszczającego ulicę i stanowiącego zagrożenie epidemiologiczne.Rozwiązaniem okazało się wprowadzenie nowych pojazdów - samochodów i rowerów.
W II poł. XIX w. Niemcy - Karl Friedrich Benz i Gottlieb Daimer skonstruowali silnik spalinowy napędzany benzynom,
a w 1885 r. zastosowali go w samochodach. Rudolf Diesel również Niemiec, zbudował w 1893 r. wysokoprężny silnik spalinowy napędzany ropą. Francuzi, bracia Michelin wprowadzili w 1885 r. ogumienie pneumatyczne, czyli opony i dętki.
W 1893 r. Henry Ford założył w Detroit fabrykę samochodów, w której rozpoczął w 1908 r. seryjną produkcję słynnego modelu T. Dzięki produkcji taśmowej jego cena 1913 r. obniżyła się do 500 dolarów. Na zakup pojazdu po tak niskiej cenie stać było nawet niektórych robotników. Wkrótce samochody stały się głównym środkiem indywidualnego transportu w mieście.
W 1903 r. bracia Wilbur i Orville Wright przeleciał około 300 m samolotem z zasilaniem benzynowym, a 5 lat później Wilbur Wright pokonał odległość 120 km. W 1909 r. po raz pierwszy odbył się przelot samolotu nad kanałem La Manche, a w 1910 r. nad Alpinami.
W latach 1815 - 1914 doszło do prawdziwej rewolucji zarówno w dziedzinie środków transportu, jak i przekazu informacji.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Historia powszechna
Historia Polski