profil

Stanisław Wokulski - romantyczny pozytywista.

poleca 85% 195 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Głównego bohatera powieści Bolesława Prusa "Lalka", Stanisława Wokulskiego możemy nazwać romantycznym pozytywistą.
Wychowany został na ideałach romantycznych, pochodził z rodziny zrujnowanego szlachcica. Warunki, w jakich przyszło mu żyć, wyrobiły w nim siłę wewnętrzną i odporność duchową na przeciwności losu. Nie mając żadnego poparcia w rodzinie, bez środków finansowych, samodzielnie usiłuje zdobyć wiedzę, aby wydobyć się z nędzy i coś w życiu osiągnąć. Jednak przerywa swoją naukę aby wziąć udział w powstaniu styczniowym, poświęca zatem młodość patriotycznej walce, miłość ojczyzny jest ważną dla niego sprawą. Wokulski sam dochodzi do znacznego majątku. Wprawdzie pierwsze pieniądze uzyskał w spadku po swojej żonie, ale wykazał się dużą przedsiębiorczością pomnażając je w czwórnasób. W Warszawie zabrał się z energią za handel, otwierając kolejno świetnie prosperujące sklepy. Stał się człowiekiem modnym, na którego zwracano uwagę, a nawet zapraszano do salonów arystokratycznych.
Wokulski jest typowym pozytywistą, człowiekiem o silnym charakterze dążącym do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Jednak jest również człowiekiem uczuciowym, wrażliwym, szukającym w życiu prawdziwej miłości.
Jednak kobieta, której był skłonny poświęcić wszystko to, co miał w życiu, okazała się niegodną jego miłości, pustką kokietką bawiącą się ludzkimi uczuciami.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury