profil

Lazurowe Wybrzeże

poleca 82% 777 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Riwiera Francuska (Lazurowe Wybrzeże)

Piaszczyste plaże, błękitne niebo, gorące słońce – to właśnie Lazurowe Wybrzeże. Jest ono położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego, we francuskiej Prowansji, rozciąga się od miejscowości Cassis na zachodzie (na wschód od Marsylii) aż po granicę włoską. W około jest wiele eleganckich hoteli, pensjonatów oraz uzdrowisk i kąpielisk, takich jak np. Saint-Tropez, Cannes, Antibes i Nicea. Na Lazurowym Wybrzeżu znajduje się także niewielkie Księstwo Monako ze słynnym na cały świat kąpieliskiem i kasynem gry w Monte Carlo.

W letnie miesiące panuje tam temperatura około 30C w dzień, a nocą 20C, temperatura wody wynosi ok. 25C. Zastaniemy tam ciemne lasy i ogrody oliwne, wypalone stepy i pasma gór, dzikie górskie krajobrazy ze szczytami, głębokimi wąwozami i przepaściami oraz największy w Europie kanion Grand Canyon du Verdon.
Roślinność jest przystosowana do strefy śródziemnomorskiej tzn. pinie, rzadkie cedry i cyprysy, oleander, liczne jałowce, wawrzyny, karłowate dęby i mirty. Na Lazurowym Wybrzeżu znajdziemy również palmy, migdałowce i eukaliptusy. Uprawiana jest oliwa, figowce i szczególnie w Francji winorośl, z której robione jest wino.
Fauna jest bogata w różnorodne gatunki nietoperzy. Występują głównie kozy, koziorożce, owce i nad rzekami nieliczne flamingi.
Oprócz licznych walorów przyrodniczych występują tutaj także liczne walory antropogeniczne takie jak: zabytki architektury i budownictwa, różnorodne muzea oraz imprezy kulturalne. Najsłynniejszą imprezą kulturalną jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Geografia świata