profil

Recenzja "Folwarku zwierzęcego" powieści Georga Orwella

poleca 86% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

?Folwark Zwierzęcy? to utwór epicki, którego autorem jest George Orwell. Utwór ten jest parabolą-można go odczytywać jako przenośnię. Jest to opowieść o zwierzęcej komunie mającej cechy społeczeństwa ludzkiego.
Bohaterowie ?Folwarku Zwierzęcego? to zwierzęta, które wypędziły ze swej farmy dręczących je ludzi. Chciały być wolne, samodzielne i równe. Ich, idealnym z początku ?państewkiem?, rządziły świnie, które były inteligentniejsze od pozostałych. Niestety, władza szybko uderzyła im do głowy. Myślały tylko o sobie. Były przebiegłe, ustalały takie zasady, aby żyło im się jak najlepiej. Nie pracowały fizycznie, a jadły o wiele więcej niż ich ciężko harujący bracia. Prędko upodobniły się do ludzi. Pozostałe zwierzęta, mimo iż widziały, że coś jest nie w porządku, ufały rządzącym. Były zaślepione, wydawało im się, że nikt nie przywłaszcza sobie owoców ich pracy, sądziły, że tylko ludzie są zdolni do wykorzystywania innych. Tymczasem w gospodarstwie wszystko powoli zaczęło wracać do stanu sprzed powstania, tyle że tym razem w roli ciemiężców wystąpiły świnie?
Ta książka bardzo mi się podobała. Jest interesująca, niedługa, dobrze się ją czyta. George Orwell w ciekawy sposób przedstawił w niej sytuację ówczesnej Rosji. Utwór ten daje nam do zrozumienia, że trzeba mieć oczy szeroko otwarte, uważnie obserwować to, co się wokół nas dzieje. Każdy, nawet te osoby, którym wierzymy i ufamy, mogą mieć wobec nas nieszczere intencje.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta