profil

Narodziny zbrodniarza. Na podstawie przytoczonych fragmentów Makbeta Szekspira i znajomosci całego utworu ukaż proces przemiany głównego bohatera, rozważ jego przyczyny i następstwa.

poleca 85% 139 głosów

William Szekspir Charakterystyka Makbeta Makbet opracowanie Makbet opracowanie

Omawiana przez nas na lekcjach tragedia Wiiliama Szekspira "Makbet" opowiada nam o wzorowym obywatelu, walecznym rycerzu, krewnym króla Dunkana Makbecie - osobie, która z przykładnego człowieka zmieniła się w tyrana i despotę. Aby dobrze przyjrzeć się przemianom bohatera zinterpretowaliśmy podane fragmenty z lektury.

Pierwszy fragment to Akt I Scena II. Ma on miejsce po bitwie Szkotów z Norwegami, kiedy to wódz Makbet surowo rozprawia się ze zdrajcą króla.

Kolejny fragment z lektury to Akt I Scena III. W tej scenie Makbet wraz ze swym przyjacielem Banko wracają po bitwie do domu i spotykają na wrzosowiskach trzy Czarownice, które przepowiadają im przyszłość.

Trzeci fragment to Akt I Scena V przedstawia rozmowę małżonków - Makbeta i Lady Makbet, która dowiaduje się o przepowiedni, którą usłyszał jej mąż.

Następnie w Akcie I Scenie VII Makbet zapowiada swojej żonie przybycie do ich domu króla Dunkana. Lady Makbet wykorzystując próbuje rozbudzić w mężu ambicję i rządzę władzy.

Między bohaterami utworu pojawia się dialog. Kwestie związane z określeniem nastroju bohaterów, ich wyglądem, przeżyciami wewnętrznymi zawarte są w didaskaliach.

Główną postacią utworu Szekspira jest Makbet. Jeden z dowódców wojsk szkockich, pełen ambicji tan Glamis, później również tan Kawdoru, krewny i wasal króla Dunkana. Kolejną postacią jest żona Makbeta - Lady Makbet. W utworze jest ona ukazana jako kobieta o bardzo silnej osobowości, potrafiąca bardzo dobrze wykorzystać słabe strony swojego męża. Lady Makbet jest osobą bardzo wymagającą i surową, pragnącą za wszelką cenę zdobyć władzę. Innym bohaterem jest Dunkan - król Szkocji, senior i krewny Makbeta. Był bardzo wdzięczny Makbetowi za jego zasługi na polu bitwy, w zamian obdarował go tytułem tana Kawdoru. Kolejną postacią utworu jest Banko. Przyjaciel Makbeta towarzyszy mu podczas spotkania z Czarownicami. Jemu przepowiednie przepowiedziały, że będzie ojcem królów. Podobnie jak Makbet Banko jest walecznym rycerzem króla Szkocji. Ważną rolę w tragedii pełnią również Czarownice. Są to bohaterki o nieznanym statusie ontologicznym, rozumiane jako wewnętrzna projekcja pragnień Makbeta.

W utworze oprócz Czarownic, które swoimi przepowiedniami przywołują do głosu ukryte pragnienia Makbeta, bardzo ważną rolę odgrywa również jego żona - Lady Makbet. Żona Makbeta doskonale znając słabe strony męża odnosiła się do jego męskiej dumy, nazywała go tchórzem, co dla rycerza było największym upokorzeniem, wypomina mężowi brak zdecydowania. Podstępnie snuje przed Makbetem wizję chwały i zaszczytów jakie mogą zyskać. Lady Makbet nakłania małżonka do przywdziania maski ukrywającej jego złe zamiary. Makbet boi się, że popełniona przez niego zbrodnia wyjdzie na jaw. Wie, że powinien zapewnić Dunkanowi bezpieczeństwo w swoim domu - o czym mówi zasada gościnności. Jednak mimo szacunku do króla i licznych wątpliwości Makbet decyduje się na zabicie króla. Silnym bodźcem popychającym bohatera do zbrodni jest jego ambicja i żądza władzy. Mimo, iż Makbet jest przekonywany przez żonę, to sam świadomie dokonuje wyboru, wkraczając na ścieżkę fałszu i zbrodni.

Przez swoje czyny oraz ich konsekwencje Makbet staje się tyranem i despotą. Morduje swojego przyjaciela Banko i rodzinę Makdufa. Popelniał kolejne zbrodnie, ponieważ bał się, że wyjdzie na jaw prawda o jego zbrodniach oraz bał się, że straci tron. Społeczeństwo nienawidziło Makbeta, gdyż rządził brutalnymi metodami. Zobojętniał na otaczające go zło. Był tak pogrążony w swoim świecie, że nawet nie przejął się samobójczą śmiercią swojej żony. Sam zginął z ręki Makdufa.

W utworze Williama Szekspira widzimy przemianę człowieka. Makbet z prawdziwego rycerza i obrońcy króla zmienił się w despotycznego władcę, tyrana, któremu przyświecała żądza zbrodni. Ukazuje się tutaj wachlarz przemiany bohatera. Przemiany niezwykle niekorzystnej, kończącej się dla Makbeta tragicznie. Podobną karę za swoje intrygi poniosła Lady Makbet. Dręczona wyrzutami sumienia oraz niewidzialnymi plamami krwi na rękach, których nie dało się zmyć, nie wytrzymała tak dużego psychicznego ciężaru i postanowiła odebrać sobie życie.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (2) Brak komentarzy
11.2.2009 (19:25)

Bardzo mi się to sprzydało :) WIELKIE dzieki

29.4.2008 (17:15)

Dostałam za to wypracowanie 5. Mam nadzieję, że Wam również się przyda :)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury