profil

Syzyfowe prace

poleca 84% 490 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy warto było przeczytać
,,Syzyfowe prace?

Sądzę że książka Stefana Żeromskiego pt. ,,Syzyfowe prace? warto było przeczytać ponieważ możemy w niej znaleźć humor w wielu opisanych sytuacjach z życia szkolnego, zawarta jest tu drwina, niektórych klerykowskich nauczycieli. Ale powieść ta zawiera też sceny wzruszające.
Jest to prawdziwa historia skomplikowanego życia młodego chłopca Marcina Borowicza, któremu dane było żyć w czasie zaborów.
Wiele dowiedziałem się z sposobów rusyfikacji dzieci w szkołach.
Marcin pierwsze załamanie przeżył gdy został oddany pod opiekę nauczyciel Wiechowskiego.
Z takich lekcji, których będzie w życiu Marcina więcej. Nauczyciele rosyjscy dążą do zrusyfikowania młodzieży, przedstawiając imperium rosyjskie jako potęgę, wspaniałość, wielkość, udostępniają młodzieży polskiej literaturę rosyjską, przez którą młodzi ludzie wierzą w treści w niej zawarte. Nauczycielom udaje się pozyskać uczucia i myśli Borowicza, ale recytacja "Reduty Ordona" przez Zygiera, to dla Marcina i innych chłopców moment odnalezienia siebie i odnalezienia Ojczyzny.
Książka, zawiera też wątek miłosny. Marcin zakochuje się w Annie Stogowskiej, zwanej Birutą.
Zachęcam wszystkich do przeczytania książki "Syzyfowe prace", w której akcja przewija się błyskawicznie. Zawarte w niej treści dotyczące patriotyzmu, spraw politycznych, prawdy o życiu, historii, uroków młodości oraz miłość czynią tę powieść wartościową i interesującą. Sądzę, że powinien przeczytać ją każdy.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta