profil

Henryk Sienkiewicz

poleca 85% 863 g艂os贸w

Tre艣膰 Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey w Szwajcarii) ? polski powie艣ciopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1905 za "ca艂okszta艂t tw贸rczo艣ci]. Jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich prze艂omu XIX i XX wieku.
Urodzi艂 si臋 we wsi Wola Okrzejska w Ziemi 艁ukowskiej na Podlasiu w zubo偶a艂ej rodzinie szlacheckiej, piecz臋tuj膮cej si臋 herbem Oszyk, po mieczu wywodz膮cej si臋 z Tatar贸w osiad艂ych na Litwie w XV i XVI wieku.

Rodzicami jego byli J贸zef Sienkiewicz (1813-1896) i Stefania Sienkiewicz z rodziny Cieciszowskich (1820-1873). Wola Okrzejska nale偶a艂a do babki pisarza Felicjany Cieciszowskiej. Zosta艂 ochrzczony w s膮siedniej miejscowo艣ci Okrzeja, w ko艣ciele ufundowanym przez prababk臋 pisarza. Rodzina z czasem wraca艂a do Grotek, potem przenosi艂a si臋 do Wygnanowa i Potkanny kolo Przytyka, nast臋pnie do Grabowc贸w i do W臋偶yczyna, po czym ostatecznie od roku 1861 przenosi艂a si臋 do Warszawy. W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczyna艂 nauk臋 w gimnazjum w Warszawie; nie uzyskiwa艂 wysokich not, najlepiej posz艂y mu przedmioty humanistyczne. W wyniku trudnej sytuacji materialnej, nie mog膮c liczy膰 na pomoc finansow膮 rodzic贸w, dziewi臋tnastoletni Sienkiewicz podejmowa艂 si臋 posady guwernera u rodziny Weyher贸w w P艂o艅sku. Prawdopodobnie, w tym czasie napisa艂 swoj膮 pierwsz膮 niepublikowan膮 powie艣膰 - Ofiara. Pracowa艂 tu tak偶e nad swoj膮 pierwsz膮 opublikowan膮 powie艣ci膮 - Na marne. Jednocze艣nie za艣 ko艅cz膮 zaocznie ostatnie klasy gimnazjum. W 1866 uzyska艂 艣wiadectwo dojrza艂o艣ci. Zgodnie z wol膮 rodzic贸w zda艂 na wydzia艂 lekarski Szko艂y G艂贸wnej Warszawskiej. Z czasem rezygnowa艂 i podejmowa艂 studia prawnicze, by w ostateczno艣ci przenie艣膰 si臋 na wydzia艂 Filologiczno-Historyczny. Zdobywa艂 tam gruntown膮 znajomo艣膰 literatury i j臋zyka staropolskiego. W 1867 podejmowa艂 pierwsz膮 pr贸b臋 literack膮, pisa艂 wierszowany utw贸r Sielanka m艂odo艣ci, kt贸ry zosta艂 odrzucony przez Tygodnik Ilustrowany. W 1869 debiutowa艂 jako dziennikarz. Przegl膮d Tygodniowy drukowa艂 jego recenzj臋 sztuki teatralnej a Tygodnik Ilustrowany drukowa艂 rozprawk臋 historyczno-literack膮 o Miko艂aju S臋pie Sarzy艅skim. Sienkiewicz pisa艂 pod pseudonimem Litwos do Gazety Polskiej oraz Niwy. W 1873 roku obj膮艂 w Gazecie Polskiej roku sta艂y felieton Bez tytu艂u, a w roku 1875 cykl Chwila obecna. Od 1874 roku prowadzi艂 dzia艂 literacki w Niwie.
Pisa艂 powie艣膰 Na marne (1871), nast臋pnie Humoreski z teki Worszy艂艂y (1872), Stary s艂uga (1875), Hania (1876), oraz Selim Mirza (1877). Trzy ostatnie utwory nazywane s膮 ma艂膮 trylogi膮. Bywa艂 na popularnych w owym czasie salonach warszawskich: u swej krewnej Jadwigi 艁uszczewskiej znanej pod pseudonimem literackim Deotyma oraz u aktorki Heleny Modrzejewskiej.
W 1876 wyje偶d偶a艂 wraz z Helen膮 Modrzejewsk膮 oraz grup膮 znajomych do USA. W owym czasie taka podr贸偶 nie by艂a czym艣 powszednim. Pisa艂 o tym w korespondencji do gazety tak: ?Cz艂owiek, kt贸ry wyje偶d偶a do Ameryki, jest jeszcze u nas rzadko艣ci膮. Wyobra偶am sobie nawet, 偶e po powrocie, w powiecie 艂ukowskim, z kt贸rym 艂膮cz膮 mnie liczne stosunki, przynajmniej przez miesi膮c b臋d膮 mnie uwa偶a膰 za rodzaj powiatowego Ferdynanda Korteza.? W Ameryce d艂u偶ej zatrzymywa艂 si臋 w Kalifornii. Z tego okresu pochodz膮 Listy z podr贸偶y; drukowane w Gazecie Polskiej zyska艂y sobie szerokie uznanie czytelnik贸w. Pisa艂 te偶 Szkice w臋glem (1877). Pod wp艂ywem podr贸偶y do Stan贸w Zjednoczonych napisa艂 kilka dalszych utwor贸w: Komedia z pomy艂ek (1878), Przez stepy (1879), W krainie z艂ota (1880), Za chlebem (1880), Latarnik (1881), Wspomnienia z Maripozy (1882), Sachem (1883).
Wraca艂 do Europy w 1878 roku; zatrzymywa艂 si臋 w Londynie, nast臋pnie przez rok przebywa艂 w Pary偶u. Pobyt we Francji sprawia 偶e Sienkiewicz poznawa艂 nowy pr膮d w literaturze ? naturalizm. W 1879 w artykule Z Pary偶a przedstawi艂 ten nurt literatury w pozytywnych barwach. Stwierdzi艂 w nim: ?Dla powie艣ci naturalizm by艂 w zasadzie znakomitym, niezb臋dnym i mo偶e jedynym krokiem naprz贸d?. Dwa lata p贸藕niej zmieni艂 zdanie na ten temat i wypowiada艂 si臋 o naturalizmie w tonie krytycznym. Wyrazem przekona艅 na temat naturalizmu i pisarstwa jako takiego byli wydane drukiem odczyty: O naturalizmie w powie艣ci (1881), O powie艣ci historycznej (1889), Listy o Zoli (1893).
Pobyt w Ameryce i korespondencje, kt贸re by艂y publikowane w prasie polskiej, zyska艂y uznanie i wzbudzi艂y zainteresowanie jego osob膮. Powodzenie pisarza 艣wietnie odmalowa艂 Boles艂aw Prus w artykule Co p. Sienkiewicz wyrabia z pi臋kniejsz膮 po艂ow膮 Warszawy na 艂amach Kuriera Warszawskiego z 1880 roku. ?Ju偶 po powrocie z Ameryki, prawie ka偶da z dam, przechodz膮c ulic膮, pos膮dza艂a prawie ka偶dego wy偶szego i przystojnego m臋偶czyzn臋 o to, 偶e jest Sienkiewiczem. (...) Nareszcie spotykaj膮c co krok fryzury la Sienkiewicz, wiedz膮c, 偶e m艂odzi panowie jeden po drugim zapuszczaj膮 Hiszpanki, staraj膮 si臋 mie膰 pos膮gowe rysy i 艣niad膮 cer臋, postanowi艂em pozna膰 jego samego (...) Z mego k膮ta widz臋, 偶e sala prawie wy艂膮cznie zape艂niona jest przez p艂e膰 pi臋kn膮. Kilku m臋偶czyzn, kt贸rzy tam byli do robienia grzeczno艣ci damom albo pisania sprawozda艅, tak ju偶 w ci偶bie kobiet potracili poczucie w艂asnej indywidualno艣ci, 偶e m贸wili: by艂am, czyta艂am, wypi艂y艣my we dwie sze艣膰 butelek?"
W 1879 Sienkiewicz wyg艂asza odczyt we Lwowie pod tytu艂em Z Nowego Jorku do Kalifornii. W 1880 w Poznaniu odczytuje w hotelu Bazar nowel臋 Za chlebem, nast臋pnie w Warszawie wyg艂asza dwa odczyty o naturalizmie w literaturze. W 1879 wracaj膮c z Lwowa w Szczawnicy daje odczyt o swym pobycie w Ameryce. W Szczawnicy po raz pierwszy widzi swoj膮 przysz艂膮 偶on臋 Mari臋 Szetkiewicz贸wn臋. Dowiaduje si臋, 偶e ca艂a rodzina Szetkiewicz贸w wybiera si臋 do Wenecji, rusza za nimi i tam poznaje osobi艣cie Mari臋. 18 sierpnia 1881 roku zawiera zwi膮zek ma艂偶e艅ski z Mari膮 Szetkiewicz贸wn膮, 艣lub odby艂 si臋 w ko艣ciele nale偶膮cym do Zgromadzenia Panien Kanoniczek przy palcu Teatralnym (dzi艣 wspomniany ko艣ci贸艂 nie istnieje). Z tego ma艂偶e艅stwa pochodz膮 dzieci: Henryk J贸zef i Jadwiga Maria. Ma艂偶e艅stwo nie trwa艂o d艂ugo, Maria umiera 18 sierpnia 1885 roku. W 1882 roku wi膮偶e si臋 z dziennikiem S艂owo (pismo o tendencjach konserwatywno-szlacheckich), kt贸rego pocz膮tkowo jest nawet redaktorem naczelnym. Pisze utw贸r dramatyczny Na jedn膮 kart臋, wystawiany w teatrach we Lwowie i Warszawie (w latach 1879-1881).
W 1880 pisze utw贸r historyczny Niewola tatarska, pracuje nad powie艣ci膮 historyczn膮 Ogniem i mieczem. W li艣cie do redaktora krakowskiej gazety Czas Stanis艂awa Smolki z 1 lutego 1884 pisze tak: ?Co do powie艣ci wielkiej, ta b臋dzie nosi艂a prawdopodobnie tytu艂 Wilcze gniazdo. Rzecz dzieje si臋 za Jana Kazimierza, w czasie insurekcji kozackiej.? Wspomniana w li艣cie powie艣膰 Wilcze gniazdo zacz臋艂a si臋 ostatecznie ukazywa膰 w odcinkach na 艂amach S艂owa od 2 maja 1883 do 1 marca 1884 roku pod tytu艂em Ogniem i mieczem. Ogniem i mieczem by艂a jednocze艣nie drukowana w warszawskiej gazecie S艂owo oraz krakowskiej Czas.
Powie艣膰 Ogniem i mieczem (podobnie zreszt膮 jak kolejne cz臋艣ci Trylogii) przynios艂a pisarzowi wielkie uznanie i spotka艂a si臋 z nadzwyczajnym odbiorem spo艂ecznym. Wiele os贸b korespondencyjnie pyta艂o o dalsze losy ulubionych bohater贸w. Miasto Zbara偶 w 1879 roku nazwa艂o jedn膮 z ulic imieniem Sienkiewicza. W 1900 roku mieszka艅cy Zbara偶a nie zgodzili si臋 na oddanie pod budow臋 placu ko艣cielnego, twierdz膮c, 偶e le偶膮 tam szcz膮tki Podbipi臋ty. Wystawiono sztuk臋 teatraln膮 opart膮 na powie艣ci. Jacek Malczewski wystawi艂 w 1884 roku tak zwane 偶ywe obrazy na podstawie Ogniem i mieczem.
Powie艣膰 spotka艂a si臋 te偶 z krytyk膮. Wytykano, nie bezpodstawnie, przeinaczenia historyczne, wypaczanie niekt贸rych wydarze艅 historycznych.
Pisarz rozpocz膮艂 prace nad kolejn膮 cz臋艣ci膮 Trylogii ? Potopem; tytu艂 mia艂 wed艂ug autora wskazywa膰 na potop mas ludowych, kt贸re wypar艂y naje藕d藕c臋 z ojczyzny. Potop by艂 drukowany w S艂owie (od 23 grudnia 1884 do 2 wrze艣nia 1886). W trakcie prac nad powie艣ci膮 umar艂a na gru藕lic臋 jego 偶ona, Maria Szetkiewicz, to by艂 trudny okres w 偶yciu pisarza. Powie艣膰 szybko podbi艂a serca czytelnik贸w i potwierdzi艂a pozycj臋 pisarza w spo艂ecze艅stwie. Po 艣mierci ma艂偶onki pisarz uda艂 si臋 na wypraw臋 do Konstantynopola (przez Bukareszt i Warn臋), z kt贸rej pisa艂 korespondencje. Po powrocie do Warszawy ukazuje si臋 trzecia cz臋艣膰 Trylogii ? Pan Wo艂odyjowski. Powie艣膰 jest drukowana w S艂owie od maja 1887 do maja 1888 roku. Trylogia wynios艂a Sienkiewicza na szczyty popularno艣ci i uczyni艂a z niego najpopularniejszego pisarza polskiego. Stefan 呕eromski w swych Dziennikach napisa艂: ?Sam widzia艂em w Sandomierskiem, jak wszyscy, tacy nawet, kt贸rzy nic nie czytuj膮, dobijali si臋 o Potop.? Sienkiewicz dosta艂 jako wyraz uznania 15 tysi臋cy rubli od nieznanego wielbiciela, kt贸ry si臋 podpisa艂 jako Micha艂 Wo艂odyjowski. Sienkiewicz wspomniane pieni膮dze przeznaczy艂 na fundusz imienia Marii Sienkiewiczowej dla artyst贸w zagro偶onych gru藕lic膮.
W 1888 roku odbywa podr贸偶 do Hiszpanii. W 1890 roku w艂膮cza si臋 w organizacj臋 roku Mickiewiczowskiego. Pod koniec roku 1890 wyruszy艂 w podr贸偶 do Afryki. Podr贸偶 zaowocowa艂a Listami z Afryki. W 1891 roku ukaza艂o si臋 ksi膮偶kowe wydanie Bez dogmatu. Powie艣膰 Bez dogmatu by艂a drukowana wcze艣niej od 1889 do 1890 na 艂amach S艂owa. W 1892 podpisa艂 umow臋 na powie艣膰 Rodzina Po艂anieckich, ksi膮偶kowe wydanie ukaza艂o si臋 w 1895 roku. Latem 1894 Sienkiewicz odczytywa艂 w Zakopanem fragmenty Krzy偶ak贸w ale prasa ju偶 w 1892 donios艂a 偶e pisarz przyst膮pi艂 do prac nad powie艣ci膮 z czas贸w krzy偶ackich. W 1893 pisarz przyst膮pi艂 do przygotowa艅 nad powie艣ci膮 Quo vadis. Koniec lat osiemdziesi膮tych i pocz膮tek lat dziewi臋膰dziesi膮tych to dla pisarz okres bardzo wyt臋偶onej pracy nad kilkoma powie艣ciami.
W 偶yciu prywatnym pojawia si臋 Maria Romanowska, przybrana c贸rka odeskiego bogacza Wo艂odkowicza. Sienkiewicz wybra艂 si臋 do Odessy na zar臋czyny. 艢lub odby艂 si臋 11 listopada 1893 roku, w nied艂ugim czasie jednak panna m艂oda opu艣ci艂a m臋偶a. Sienkiewicz uzyska艂 papieskie potwierdzenie niezaistnienia sakramentu ma艂偶e艅stwa.
W lutym 1895 roku Sienkiewicz pisze pierwsze rozdzia艂y Quo vadis, nad kt贸rym prace przygotowawcze, zbieranie materia艂u rozpocz膮艂 ju偶 w 1893 roku. Powie艣膰 zacz臋艂a si臋 ukazywa膰 drukiem w marcu 1895 roku w Gazecie Polskiej (w Warszawie), w Czasie (w Krakowie) oraz Dzienniku Pozna艅skim (w Wielkopolsce); zako艅czy艂a si臋 ukazywa膰 pod koniec lutego 1896 roku. Szybko ukaza艂o si臋 wydanie ksi膮偶kowe Quo vadis. Powie艣膰 szybko zyska艂a uznanie i zrobi艂a zawrotn膮 karier臋 w ca艂ej Europie. Ksi膮偶ka do dzi艣 cieszy si臋 wyj膮tkow膮 popularno艣ci膮, zosta艂a przet艂umaczona na wiele j臋zyk贸w, nawet na tak egzotyczne jak arabski czy japo艅ski, a tak偶e esperanto. O popularno艣ci Quo vadis w owym czasie 艣wiadczy chocia偶by fakt 偶e imiona bohater贸w nadawano koniom startuj膮cym w gonitwie Grand Prix de Paris. Wielokrotnie powie艣膰 adaptowano i wystawiano na deskach teatr贸w, ukaza艂a si臋 nawet opera oparta na motywach powie艣ci. W 1913 roku Quo vadis zosta艂o sfilmowane. Potem powie艣膰 by艂a ekranizowana jeszcze kilkakrotnie.
W 1900 roku pisarz obchodzi sw贸j jubileusz pracy tw贸rczej, odbywa si臋 on w atmosferze zaanga偶owania ca艂ego spo艂ecze艅stwa. Pisarz otrzyma艂 od spo艂ecze艅stwa maj膮tek w Obl臋gorku, stworzy艂 tam ochronk臋 (szko艂臋) dla dzieci. W tym samym roku Uniwersytet Jagiello艅ski przyznaje mu tytu艂 doktora honoris causa. Sienkiewicz anga偶uje si臋 w sprawy spo艂eczne. W 1901 roku napisa艂 odezw臋 w sprawie dzieci we Wrze艣ni, w 1906 wzywa艂 rodak贸w z USA do pomocy g艂oduj膮cym w Kr贸lestwie Polskim.
W 1904 roku bierze 艣lub z cioteczn膮 siostrzenic膮 Mari膮 Babsk膮.
W 1905 roku otrzymuje nagrod臋 Nobla za ca艂okszta艂t pracy artystycznej. W przem贸wieniu wyg艂aszanym z tej okazji Sienkiewicz m贸wi艂, 偶e zaszczyt ten jest szczeg贸lnie ceny dla syna Polski. ?G艂oszono j膮 umar艂膮, a oto jeden z tysi臋cznych dowod贸w, 偶e 偶yje?. Doda艂 te偶 ?G艂oszono j膮 podbit膮, a oto nowy dow贸d, 偶e umie zwyci臋偶a膰?.
Pisze powie艣膰 Na polu chwa艂y (1903-1909), kt贸ra mia艂a by膰 pocz膮tkiem nowej trylogii.
W 1910 ukazuje si臋 w odcinkach w Kurierze Warszawskim jego powie艣膰 skierowana dla m艂odzie偶y pod tytu艂em W pustyni i w puszczy.
Po wybuchu wojny Sienkiewicz wyje偶d偶a do Szwajcarii. Jest obok Ignacego Jana Paderewskiego za艂o偶ycielem Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmar艂 w Vevey 15 listopada 1916, gdzie go pochowano. W 1924 roku, ju偶 w wolnej Polsce, prochy pisarza uroczy艣cie z艂o偶ono w Warszawie w katedrze 艣w. Jana.
By艂 kawalerem Legii Honorowej i cz艂onkiem zagranicznym Serbskiej Akademii Nauk i Umiej臋tno艣ci

Czy tekst by艂 przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 10 minut

Podobne tematy