profil

Merowingowie i inne

poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kregi kultuowe w Europie: kultura lacinska, grecka, barbarzynska, arabska. Miasta ul(bardzo surowe prawa), rozłam na szyitówegly wyludnieniu, ludnosc przeniosła się na wies. Na zachodzie koścoół katol. Stał się spadkobierca sztuki czytania i pisania. Papiez Grzegorz II, przy pomocy Frankow w 755r tworzy panstwo koscielne- w Europie powstaja klasztory.. Papiez uzyskuje samodzielnosc polityczna w Konstantynopolu. W Viw. Św.Patryk schrystianizowal Irlandie i Szkocje, germanow schryst. W VIIIw.Poczatkowo koscóil toterowal zwyczaje poganskie nastapil SYNKRETYZM religijny.
MEROWINGOWIE-Frankowie- germani którzy osiedlili się w pn.Galii w Vw., przyjeli jezyk i kulture zromanizowanych Galów. Król Franków Chlodwig w 496r.przyjal chrzest w obrzadku lacińskim, panstwo patrymonialne. Obowiązywało prawo salickie. Karol Młot rozbija najazdy arabow-SARACENÓW pod Poitiers w 732r.. Majordom-marszałek dwor( najwyzsza władza, rządzili panstwem i skarbem). Majordom Pepin Krótki w 751r odsunął od władzy Merowingów wprowadzając dynastię Karolingów. Pepin Krótki w 755r rozbił longobardów w Italii i utworzyl państwo kościelne(wladca Papiez Grzegorz I), istniało do 1870r.
Patryk ochrzcil Irlandie w Vw.Brytania była kolonizowana przez germ.plemiona Anglów, Jutów i Sasow.
AWAROWIE-koczownicy(nomadzi), pojawili się w Europie w VI w. Ojczyzna słowian były ziemie pomiedzy Dnieprem a Wisłą, do VIIw zajeli tereny pomiedzy Wołga a Łabą. Słowianie: wschodni, zachodni, południowi. Pierwsze państwo śłowiańskie stworzył kupiec Samon w 623r. Państwo wielko-morawskie(Słowacja, Czechy, Śląsk, Węgry, Małopolskę, stolica: Welkrad. Cyryl( przetłumaczył biblie, stworzył alfabet Guagolice) i Metody w 864r. ochrzcili Słowian. W 906r. państwo morawskie zniszczyli Węgrzy.
Początek ery muzłumańskiej- Hidżra-622r.-ucieczka Mahometa z Mekki do Medyny.?nie ma boga nad allaha a mahomet jest jego prorokiem?>Mahomet nakazywał modlitwę, jałmużnę, post, Dzhad-swieta wojne. Kapłan muzłumański-muzei, symbol religii-pólksieżyc, świeta księga-koran, rozłam muzł.na szyitow i sunnitów. Podboje arabów: Afryka pn, hiszpania,najazdy na Francję. Islam dotarł na Bliski i srod. Wschód, do Chin i Indii. Powstały 3 kalifaty: kordowie, Kairze, Damaszku. Arabowie rozwinęli matematyke(cyfry, algebr), medycyne, powstaly uniwersytety.
Król Franków z dyn.Karolingów-Pepin Mały w 755,tworzy państwo koscielne. Rządy KAROLA WIELKIEGO (768-812)-prowadzi wojny z arabamiw Hiszpanii, longobardami w Italii, Sasami, duńczykami. Słowoanami, awarami. Podzielil państwo na hrabstwa i marchie nadgraniczne. Koronacja (800r)w Rzymie przez papieza Leona III. Traktat w Werdun-843r, rozpad monarchii Karola Wlk. Ludwik Niemiec otrzymał Niemcy, Lotariusz Wlochy, Karol Łysy Francję.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty