profil

„Człowiek musi żyć wśród innych ludzi”

poleca 91% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Nasza osobowość kształtuje się przez całe życie .Często zmieniamy poglądy na różne tematy. Wpływ na kształtowanie się naszej osobowości ma rodzina, szkoła, a także grupa rówieśnicza.
Na początku drogi rozwoju każdego z nas stoi dom. Rodzice nas wychowują , przygotowują do dorosłego życia .To właśnie w domu uczymy się dobrego zachowania. Mama i tata udzielają nam rad jak należy postępować, a jak nie. Jak byliśmy młodsi często obserwowaliśmy domowników . W ten sposób ukształtowaliśmy zręb naszej osobowości.
Będąc w domu lub blisko rodziców , czujemy się bezpieczni .Wiemy ,że nic nam nie grozi. Często domownicy są dla nas podporą w trudnych sytuacjach.
Duży wpływ na nasz rozwój mają również rówieśnicy .Ta grupa pojawia się w naszym życiu już we wczesnym dzieciństwie .Będąc przedszkolakami bawiliśmy się w piaskownicy z kolegami i koleżankami .Udawaliśmy ,że jesteśmy rodziną, prowadzimy sklep bądź wojnę. Od tych osób dużo dowiadywaliśmy się .Jak żyją inne dzieci, gdzie mieszkają , co robią w wolnym czasie ,jacy są ich rodzice ,co mogą robić ,a czego nie.
Do dzisiaj mamy swoich najlepszych przyjaciół spoza szkoły. Mamy do niech większe zaufanie niż do osób z naszej klasy .Często niektóre osoby znamy od dzieciństwa. Będąc nieco starszymi uczniami czy dorosłymi osobami , wspominamy jak to kiedyś było .Wracając do tamtych czasów na naszych twarzach maluje się uśmiech i chęć powrotu do dawnych lat .
Uczęszczając do szkoły poznajemy wiele uczniów, nowych nauczycieli i opiekunów. To oni mają duży wpływ na kształtowanie się naszej osobowości. Każda szkoła rozwija nasze umiejętności twórczego i samodzielnego rozwiązywania problemów, uczy odpowiedzialności za słowa i czyny, rozbudza ciekawość świata. W szkole na lekcjach rywalizujemy ze sobą. Staramy się być lepszymi od innych uczniów. Jednak nie wszystkim uczniom zależy na ocenach. W szkołę pokładamy nasze nadzieje na przyszłość.
Uczniowie z naszej klasy są dla nas ?druga rodziną?. Spędzając ze sobą wiele czasu przyzwyczajamy się do siebie, a z czasem akceptujemy innych. Wyjeżdżając na różnego rodzaju obozy czy wycieczki, integrujemy się, tworzymy zgrana klasę. Nawet ucząc się w jednym pomieszczeniu przez wiele lat, przywiązujemy się do niego.
Z osobami z klasy w wolnym czasie wychodzimy do kina , na rower czy pizze. Po jakimś czasie tworzy się między nami więź. Będąc na wakacjach na pewno brakuje nam koleżanek i kolegów.
Człowiek musi żyć wśród innych ludzi. To właśnie oni mają wpływ na kształtowanie się naszej osobowości i sposób życia.

Podoba się? Tak Nie