profil

Na czym polega pośmiertny triumf miłości? - zinterpretuj to zdanie na podstawie "Romea i Julii".

poleca 83% 709 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aby wyjaśnić to zagadnienie,należy najpierw dokładnie pomyśleć,dlaczego ta miłość tryumfuje dopiero po śmierci,a nie za życia kochanków? Co im stało na przeszkodzie?
Otóż w tym konkretnym utworze winę za tragiczną miłość ponoszą zwaśnione rodziny Montekich i Kapuletów. Wszystko mogło potoczyć się dobrze,Romeo i Julia mogli żyć długo i szczęśliwie,gdyby nie ten upór w kłótni ich ojców. Ich miłość była tak silna,że mogła pokonać wszystko. Nie zważali oni na to,że są z dwóch różnych światów. Byli gotowi stawić czoła najgorszym przeciwnościom;wszystko po to,aby być razem. Nawet kosztem kontaktów z rodziną,czy kosztem własnego życia. Jednak ich ojcowie,zaślepieni nienawiścią i żądzą władzy,nie zdawali sobie sprawy z powagi sytuacji. Dla nich,od dobra ich dzieci ważniejsza była pozycja z mieście. I dopiero po tak strasznej tragedii,jaką była śmierć obojga,zdali sobie sprawę z tego,co jest w życiu najważniejsze. Lecz wtedy było już za póżno na refleksje. Gdyby doszli do porozumienia wcześniej,zyskaliby i pokój,i życie dzieci.
Utwór ten kończy się jednak całkowicie pesymistycznie. Autor zdaje się dawać czytelnikowi nadzieję,że poprzez śmierć kochanków dochodzi do pogodzenia się obu skłóconych rodów. Może to świadczyć o pośmiertnym tryumfie miłości. Jednak czy śmierć dwojga młodych,zakochanych w sobie ludzi była warta tak bezsensownej kłótni? Przecież oni nie byli winni tego,że ich rodziny tak zażarcie konkurowały ze sobą o to,co pomyślą ludzie. Ich miłość była tak czysta i szczera,że nie zasługiwała na taki koniec. Jednak wszyscy zrozumieli to dopiero po ich stracie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta