profil

Wyobraźnia

poleca 85% 476 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Agnieszka Salińska
gr. II a

Wyobraźnia to proces poznawczy, definiowany jako umiejętność przypomnienia sobie lub wytworzenia w umyśle dowolnych bodźców odbieranych przez zmysły: obrazów, dźwięków, zapachów, smaków, wrażeń dotykowych. Taką zdolnością obdarzone są wszystkie istoty ludzkie, ale należy zauważyć iż rozwinięta jest ona u różnych osób w niejednakowym stopniu. Wśród naszych znajomych możemy zetknąć się z osobami o wyobraźni bujnej, bogatej jak i ubogiej, którym sprawia trudność wyobrazić sobie lub wymyślić coś, co choć trochę odbiega od rzeczywistości.
Wyobraźnia spełnia różną funkcje w poszczególnych okresach życia. U dzieci najczęstsza jest wyobraźnia twórcza kierowana, dorośli muszą dać dziecku inspirację. Wyobraźnia daje możliwość przewidywania, ułatwia przyswajanie sobie wiedzy, staje się ucieczką od problemów, posiada rolę terapeutyczną- dziecko, które nie radzi sobie z rzeczywistością ucieka w świat imaginacji np. wymyśla sobie przyjaciela. Dorosły ucieka w świat marzeń.
Wyobraźnię możemy rozwijać poprzez: czytanie bajki, puszczanie muzyki pod wpływem której dziecko maluje (rysuje), ograniczenie obrazu, opowiadanie wymyślonych bajek (nie dokończenie ich), układanie opowiadań, wierszyków, życzeń itd., wejście w świat dziecka, rozróżnienie kłamstwa od fikcji i wyobraźni. W procesie kształcenia wyobraźni ważna rolę odgrywa także kontakt ze sztuką i literaturą piękną. Czytanie książek, zwiedzanie wystaw i galerii obrazów pobudza procesy wyobraźni. Nie mniej ważną rolę odgrywa czynny udział w takich formach działalności kulturalnej, jak udział w pracy zespołów muzycznych lub dramatycznych.
Istnieją różne rodzaje wyobraźni. W zależności od tego, w jakiej mierze wyobrażenia powstają pod wpływem świadomego zamiaru i wysiłku woli, wyodrębniamy wyobraźnie mimowolna i dowolna.
Dla wyobraźni mimowolnej charakterystyczny jest swobodny bieg wyobrażeń. Przez naszą świadomość przesuwają się wtedy rozmaite obrazy, dość luźno ze sobą powiązane; są to inaczej wyobrażenia na jawie.
Wyobraźnia dowolna jest to umiejętność wywołania różnego rodzaju wyobrażeń w sposób świadomy i celowy.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Typ pracy