profil

Charakterystyka Balladyny i Aliny

poleca 85% 1063 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki Balladyna charakterystyka

Bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego ?Balladyna? są dwie siostry, które wychowały się na wsi w biednej chacie. Wraz z nimi mieszkała ich matka, była ona wdowa. Kobiety utrzymywały się z pracy na swojej ziemi. Samotna matka była osobą starszą, więc pomagały jej siostry, ale pomimo takiego pokrewieństwa bardzo się od siebie różniły.
Pierwsza z sióstr, która była najmłodsza to Alina miała ona jasne włosy zaplecione w warkocz, fiołkowe oczy i różaną twarz. Natomiast jej starsza siostra Balladyna bardzo różniła się wyglądem, ponieważ miała ciemne włosy oraz oczy, a twarz jasną. Nie tylko z wyglądu były inne, ale także z charakteru. Pierwsza córka wdowy była bardzo leniwa, lubiła wygodę. Dowodem jest na to chociażby ciągłe troszczenie się matki o Balladynę. Mówiła, że prace w polu dokończy z młodsza siostra, a starsza niech odpocznie. Jej lenistwo ujawniło się również w tedy, gdy Kirkor pukał do drzwi. Wdowa prosiła swoją starszą córkę by poszła otworzyć, ale ona odrzekła, że ma to zrobić Alina. Przez ten incydent można jednocześnie zauważyć, że była ona niegrzeczna wobec matki i siostry. Balladynę również cechowała bezinteresowność, nie troska o rodzinę. Zauważymy to w odpowiedzi dziewczyny do Kirkora: O panie! Jeśli w zamku są czeluście, Z czeluści ogień bucha, a ty każesz Wskoczyć - to wskoczę. Jeśli na odpuście Ksiądz nie rozgrzeszy, to wezmę na siebie Śmiertelne grzechy, którymi się zmażesz. Jeżeli dzida będzie mierzyć w ciebie, Stanę przed tobą i za ciebie zginę? Czegóż chcesz więcej?... W powyższym cytacie nie widać żadnej zmianki na temat matki ani młodszej siostry. Z czego możemy wywnioskować, że przedstawiała ona postać wręcz bezduszną w przeciwieństwie do młodszej siostry, która odrzekła królowi tak: Kochać i być wierną. (?) Jeśli mnie wybierzesz, Szlachetny panie, to musisz obiecać, Że mnie do zamku twego zabierzesz Z matką i siostra?, Bo któż będzie matce Gotować garnek? Kto ogień rozniecać? Ona nie może zostać w biednej chatce, Kiedy ja będę w pałacach mieszkać. Patrz, ona siwa jak różyczka biała. O! widzisz, panie? musisz także ze mną I matkę zabrać? W słowach wypowiadanych przez Alinę można zauważyć, że jest ona bardzo troskliwa, skromna, życzliwa. Wręcz odzwierciedlenie Balladyny, która miała twarde serce nawet dla osób sobie najbliższych. Starsza siostra zachowała również zimną krew okłamując matkę, która pytała się gdzie podziała się jej młodsza córka. Powiedziała z premedytacją, że Alina uciekła z domu rodzinnego z jakimś chłopakiem, wyrzekła się rodziny. Balladyna sprawiła ból matce, oczerniając siostrę, nie szczędziła jej przykrych słów i wymówek, że tak wychowała młodszą córkę.
Z powyższego tekstu widać, że dwie siostry po mimo tego, że mieszkały razem i wychowywały się także wspólnie są zupełnie innymi osobami. Alina, która była dobrą i wyrozumiałą córką musiała ponieść karę z rąk własnej siostry. Natomiast Balladyna była złą córką, patrzącą wyłącznie na swoje dobro i wykorzystywała do tego inne osoby. Ona też poniosła odpowiedzialność za swoje czyny, wydając na siebie z tronu królewskiego wyrok śmierci.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty