profil

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

poleca 84% 787 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Balladyna charakterystyka Juliusz Słowacki

Alina i Balladyna - główne bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego to chłopki, córki ubogiej wdowy mieszkającej w leśnej chacie. Balladyna jest starsza i znacznie różni się wyglądem i charakterem od swojej siostry Aliny.
Jest ładną, zgrabną brunetką o bladej cerze i twarzy zdobionej przez czarne oczy. Już samo jej imię wiele na mówi. Podkreśla wyrazistośc Balladyny i informuje nas o tym że odegra ważną rolę. Alina to pospolite imie nie mówiące nam nic. Alina jest równie piękna jak Balladyna. Ma różaną cerę, różowe usta i fiołkowe oczy.
Balladyna jest początkowo cicha lecz potem ujawnia nam swoją prawdziwą naturę. Jest zamknięta w sobie, wyrachowana, egoistyczna, chłodna i leniwa. Nie zna się ani na pracy w polu ani na pracy w domu. We wszystkim wyręczana jest przez matkę lub Aline. Od początku udaje miłość do swojej młodszej siostry. W istocie daży ją nienawiścią i traktuje jako rywalke. Zabija Alinę dla dzbanka malin, aby zdobyć bogatego męża Kirkora którego poślubia tylko i wyłącznie dla jego skarbów. Prawdziwe uczucie żywi do Grabca. Po zabiciu Aliny staje się pewniejsza siebie, przebiegła, uparta, silna i władcza, dąży do celu "po trupach" dosłownie i w przenośni. Postępuje według zasady: "Zwycięstwo za wszelką cenę, zwycięstwo bez względu na straszliwe ofiary, zwycięstwo bez względu na to jak trudna i długa jest do niego droga, bo bez zwycięstwa nie ma przetrwania." (Winston Churchill) Nie obawia się wyrzutów sumienia i zabija każdego kto ośmieli się stanąć jej na drodze. Korzystając z okazji wyrzeka się matki i wypędza ją z zamku.
Alina to zupełne przeciwieństwo Balladyny. Młodsza córka była wesoła, pogodna, szczera i sympatyczna. Miała dobre serce i była gotowa do poświęceń. Mimo że szczerze kochała Kirkora postanowiła go oddać Balladynie gdyby tylko ona o to poprosiła. Aliny nie martwiła ciężka praca i ubogie życie. Cieszyła się z tego co miała i nie narzekała. Była wzorową córką i siostrą. Była jednak zbyt ufna i wkrótce zostaje zamordowana przez Balladynę.
Nie lubię postaci Balladyny ponieważ była złem w czystej postaci. Za to bardzo podoba mi się postać Aliny ponieważ była miłą i uroczą dziewczyną. Chciałbym kiedyś poznać taką osobę jak ona.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury