profil

Charakterystyka Juranda ze Spychowa.

poleca 85% 232 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jurand ze Spychowa to bohater książki Henryka Sienkiewicza pt.''Krzyżacy''.Był on właścicielem bagiennego,porośniętego sitowiem Spychowa, w którym mieszkał oraz ziem mazurskich.Jego żona została zabita przez Krzyżaków, którym poprzysiągł zemstę.Pomimo braku ukochanej nie czuł się samotny, gdyż miał córkę, którą kocham ponad wszystko.Mimo, że po śmierci matki Danusia przebywała na dworze księżnej Anny Danuty często ją odwiedzał.
Rycerz ten przerażał wyglądem, był ogromnej postawy, niezwykle silny,z płowymi włosami i wąsem.Jego twarz pokrywały liczne blizny-pozostałości po wielu walkach.Jedno oko miał barwy żelaza, natomiast ślad po drugim oku przykrywał czarną przepaską.
Pan ze Spychowa posiadał ''drapieżne '' usposobienie.Krzyzacy bali się go gdyż był mściwym rycerzem.Sam książę ceniło go za jego męstwo, szlachetność i odwagę.Choć był groźnym człowiekiem , nigdy nie naruszył rycerskich obowiązków i zawsze postępował według kodeksu rycerskiego.W momencie porwania Danusi przez Krzyżaków odrzucił dumę na bok i dał się znieważyć.Rycerz, znając ich okrucieństwo bał się o córkę.Poświęcił honor rycerski za miłość ojcowską do córki.Był wytrzymały ; o czym świadczy fakt długiego oczekiwania na mrozie przed zamkiem Niemców.Znosił wszystkie poniżenia z ich strony.Kiedy stracił już cierpliwość i nie potrafił zapanować nad emocjami oraz rozpaczą, rozpoczął krwawą walkę w zamku w Szczytnie.Odznaczał się w tej walce energią,odwagą, porywczością i nienawiścią.Niestety tam ostatni raz wykazał swą siłę i niezłomość.
Zdarzenia związane z uprowadzeniem córki całkowicie zmieniają Juranda.Chęć zemsty ustepuje miejsce pokorze, porywczość-pohamowaniu,srogość-łagodności.Nie pozwalał bezwładnym mścić się na Krzyżakach.Wybaczył także winy Zygfrydowi de Lowe.Jego zachowanie uświadomiło wszytskim, że chce odpokutować za swoje czyny.
Do Szczytna przybył jako potężny rycerz, a opuścił je jako bezradny kaleka.Jurand doświadczył niewyobrażalnych cierpień moralnych i fizycznych, kóre przeobraziły go w człowieka słabego.
Wielki pan ze Spychowa był postacią ciekawą i tajemniczą.Zadziwił swym uporem i walecznością.Niewątpliwie zasługuje na miano wzoru średniowiecznego rycerza, bohatera tamtych czasów.

dostałam za charakterystyke 5- ale pani naniosła mi w zeszycie poprawki i tak też napisałam z tymi poprawkami.Mam nadzieję , że się przyda.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty