profil

Odniesienia pojawiające się w "Syzyfowych pracach" - Mickiewicz i "Mit o Syzyfie".

poleca 81% 710 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Powieść Żeromskiego posiada dwa odniesienia literackie z dwóch różnych epok: starożytności i romantyzmu. Stefan Żeromski w tytule swojej powieści przywołał mitologicznego bohatera - Syzyfa. Drugim nawiązaniem jest wiersz Adama Mickiewicza „Reduta Ordona”. Oba utwory doskonale pasują do tej powieści. Łączą ją w jedną całość, tworząc ciekawą książkę.
Syzyf , jest to postać, która jest symbolem nieustannej, daremnej, bezsensownej pracy. Tytuł powieści nawiązuje do tej symboliki i jest wiele opinii mówiących o tym, kogo Żeromski miał na myśli nadając tytuł „Syzyfowe Prace”. Rolę Syzyfa w powieści tego pisarza pełniła rosyjska administracja szkolna, której nie udało się zrusyfikować polskiej młodzieży.
Uczniowie próbowali sprzeciwiać się tym działaniom dlatego organizowali różne tajne stowarzyszenia i zakładali kółka dla osób, które chciały poznać polską kulturę. Jednym miejscem takich spotkań była „górka”. Spotkania były te jedną z metod, którą posługiwali się młodzi Polacy, w ramach sprzeciwu rusyfikacji i szerzenia patriotyzmu wśród rówieśników. Czytano tam zakazaną, polską literaturę, śpiewano polskie pieśni narodowe i hartowano ducha polskości. Metodą walki z rusyfikatorami było mówienie na przerwach po polsku. Podczas spotkania „na górce’ postanowiono, że za każde wypowiedziane słowo po rosyjsku trzeba zapłacić do wspólnej kasy. Polacy nie dali za wygraną Rosjanom i nie pozwolili im zniszczyć polskiej kultury. Ciężka i bezowocna praca Rosjan nie przyniosła żadnych rezultatów, Polska nadal istnieje.
Następnym odniesieniem literackim jest „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza. Wiersz ten ukazuje prawdziwe oblicze żołnierza polskiego walczącego w obronie Ojczyzny. Jest on „patriotyczną szczepionką” dla klerykowskich gimnazjalistów. Podczas gdy Bernard Zygier recytował „Redutę Ordona” w uczniach obudziła się miłość do Polski. Zrozumieli kim są naprawdę i czego chcą w życiu, czyli wolności. Postanowili walczyć o godne życie, życie bez zaborców. Wzięli przykład z bohatera wiersza A. Mickiewicza i zaczęli bronić swoją Ojczyznę.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta