profil

Gimnazjum ateńskie

poleca 85% 457 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nauka w gimnazjum ateńskim składała się z trzech etapów. W pierwszym etapie chłopcy uczyli się pięciu przedmiotów. Wykładało tam prawdopodobnie dwóch nauczycieli. Jeden nazywany był gramatystą i nauczał pisania, czytania, rachunków i literatury. Drugi był to kitarysta i uczył gimnazjalistów grać na lutni. Ten etap przypomina dzisiejsze nauczanie w klasach I - III.
W 13 roku życia chłopcy kończyli pobieranie u kitarysty i rozpoczynali najważniejszy okres w swojej edukacji. Zaczynali naukę gimnastyki u pedotriba w palestrze (dzisiejszy WF) i dalej uczyli się u gramatysty, ale w mniejszym wymiarze godzin. Do ćwiczeń cielesnych przywiązywano wielką wagę, czasem nawet władze państwowe brały w nich udział. Lekcje te były ważne, ponieważ palestra to nie tylko boisko, ale także pierwszy stopień wiedzy obywatelskiej (dzisiejszy WoS). Tam chłopcy, oprócz tego, że ćwiczyli, prowadzili z politykami długie rozmowy na tematy polityczne, o obowiązkach obywatela i o jego prawach. Młodzi mężczyźni przygotowywali się także do obrony państwa. później naukę kontynuowali w gimnazjach o wyższym poziomie wymagań, utrzymywanych przez państwo.
Po ukończeniu gimnazjum, zazwyczaj w 18 roku życia, chłopcy rozpoczynali tzw. efebię. Efebia była to regularna, nieobowiązkowa służba wojskowa. Mimo to, iż była nieobowiązkowa, prawie każdy chłopiec brał w niej udział, ponieważ naciski opinii publicznej były tak duże, że nie można im się było oprzeć.
Współczesne gimnazjum i to ze starożytnej Grecji mają wiele cech wspólnych, a i wiele je różni. Wspólnym elementem jest zdobywanie wiedzy. Niektóre przedmioty są te same, chociaż teraz jest ich znacznie więcej. Podobny jest też charakter służby wojskowej. Różnica polega na tym, że dziś na lekcje wuefu nie przychodzi prezydent i w nich nie uczestniczy. Nie kazdy uczen ma przyjemność porozmawiać ze znanym politykiem. W starogreckim gimnazjum uczyli się uczniowie od mniej niż trzynastu lat do około osiemnastu. Dziś gimnazjum to drugi etap edukacji i zazwyczaj uczęszcza tam młodzież od lat 12 - 13 do 15 - 16. W starożytnej Grecji prawo do nauki miała tylko płeć brzydka, a dziś obowiązek szkolny obejmuje wszystkich i do 18 roku życia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta