profil

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej - rozprawka

poleca 83% 1966 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rozprawka

?Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej?

Chyba każdy z nas zna stwierdzenie ?Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej?, choć zapewne nie każdy się z nim zgodzi. Wiele argumentów przemawia za tym, iż jest ono prawdziwe ale można również znaleźć te przeciw.
W domu czujemy się bezpiecznie i wiemy, że zawsze możemy do niego wrócić. Znajdziemy tam zawsze bezinteresowną pomoc i troskę o nasz los.
Moją wątpliwość budzi natomiast to, iż nie zawsze dom musi się kojarzyć z czymś dobrym, niestety nie zawsze możemy ufać domownikom. Nierzadko dom kojarzy się ludziom z lękiem.
Jednak warto zauważyć, że gdziekolwiek byśmy nie byli to zawsze i tak towarzyszy nam chęć powrotu do domu, czyli powrotu do rodziny; ludzi których kochamy, którzy są dla nas oparciem.
Kolejnym argumentem, przemawiającym za słusznością tego twierdzenia jest to, iż w domu zazwyczaj panuje szczególna atmosfera miłości i zrozumienia.
Nawet, gdy jesteśmy, na przykład, na wymarzonej wycieczce z przyjaciółmi to i tak w hotelu nigdy nie czujemy się tak dobrze jak w domu, który jest umeblowany tak jak lubimy, posiada tą atmosferę, którą tak ciężko wytworzyć gdzie indziej.
Z drugiej strony nie powinniśmy być aż tak przywiązani do domu żeby w ogóle się z niego nie ruszać. Człowiek powinien poznawać nowe miejsca i nowych ludzi. Podróże dostarczają nam wielu pozytywnych emocji. Przecież nawet najdalsze eskapady powinny kończyć się w domu.
Najważniejszym argumentem potwierdzającym rozpatrywaną tezę są słowa Karlheinz Deschner?a, który powiedział ?Dom nie jest tam, gdzie mieszkamy, ale tam, gdzie kochamy i jesteśmy kochani.? Wypowiedz ta jest wskazówką iż nie należny rozumieć dosłownie znaczenia słowa dom, jako miejsca w którym przebywamy; jest on czymś więcej niż tylko budynkiem.
Montaigne z kolei twierdzi iż ?Nie tam jest twój dom, gdzie jest twoje mieszkanie, ale tam gdzie jesteś zawsze rozumiany.? To stwierdzenie także potwierdza tezę omawianego pradawnego przysłowia. Stwierdzenie ?zawsze rozumiany? odnosi się nie tylko do rodziny ale również do przyjaciół, więc można wnioskować, że w omawianej prawdzie również nie chodzi tylko o rodzinę, ale również o wszystkich ludzi z którymi żyjemy.
Uważam, iż poza przypadkami, w których dom kojarzy się z czymś złym i smutnym, teza ?Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej ? została przeze mnie udowodniona

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata