profil

Unia europejska a młodzież polska

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Życie jest trudne i tak naprawdę nie wiemy jak się potoczy w najbliższej przyszłości. My jako młodzież początku nowego wieku ,żywimy nadzieje na poprawę związaną z naszym nowoczesnym i technologicznym wejściem do europy 21 wieku. Nasz los jest zmienny ze względu na to , że żyjemy w okresie niezwykle obfitującym w ważne dla Polaków wydarzenia. Weszliśmy do NATO, jesteśmy liderami państw wschodniej Europy, prowadzimy ożywioną politykę zagraniczną nastawioną na humanizm i pokój ludzi różnych nacji i poglądów. I właśnie dlatego niezwykle trudno odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie.
Polska , a przede wszystkim młodzież , może ulec pozytywnym przeobrażeniom tak byśmy stawali się jeszcze bardziej światłym krajem na tle zjednoczonej Europy. Przed młodzieżą poza różnego rodzaju zmianami stoją bardzo ważne wyzwania. Musimy mieć na uwadze szeroko pojętą edukację , ponieważ właśnie ona będzie naszą przepustką do lepszego życia. Zrobiliśmy na tej drodze wiele. Każdy z nas może zapytać rodziców jak trudne było życie w okresie rozwoju doktryny marksistowskiej. Oni nie mieli takiego dostępu do wiedzy jak my , o wszystko musieli się starać nawet tak błaha wydawało by się dzisiaj wolność prasy była ocenzurowana.
Warto zauważyć ,że my nie musimy już walczyć tego typu wymierne dobra , mamy do nich ogromny i tani czy wręcz darmowy dostęp. Jesteśmy ważni dla władzy , ona już wie, że za kilka lat to my będziemy wieść prym w wolnej i demokratycznej Europie. Bieg przyszłości i chęć dobrych zmian jest tak duża i nakierowana na kontakty z unią europejską , że i my postanowiliśmy do niej przystąpić. Wielu mówi sceptycznie , że Polska nie ma żadnych wartości które tam się mogą liczyć . Ci, którzy wysnuwają takie tezy nie mają pojęcia czym jest unia europejska i jakimi zasadami się kieruje. A do zaoferowania Europie mamy bardzo wiele, my jesteśmy gwarantami negocjacji polsko – europejskich.
W rzeczywistości jednak młodzież nie zmieni się po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Zostaną otwarte przed nami nowe możliwości edukacyjne , a więc atrakcyjne szanse rozwoju kariery zawodowej. Kraje Unii wzajemnie mają uznać świadectwa szkolne i dyplomy ukończenia studiów , co ułatwia podejmowanie nauki w dowolnym państwie Unii Europejskiej. Trudno nawet uświadomić sobie jak pożyteczną jest to dla nas sprawą , uprości się dzięki temu procedura nostryfikacji dyplomów, wtedy gdy będziemy się starać o pracę za granicą. Polityka Unii Europejskiej wobec młodzieży zakłada między innymi chęć podnoszenia jakości nauczania. Przede wszystkim poprzez rozpowszechnianie języków państw członkowskich , popieranie wymiany studentów, uczniów i nauczycieli i rozwój współpracy między szkołami i uczelniami. Podobnie jak wszystkim obywatelom Unii , młodzieży w krajach członkowskich przysługuje prawo swobodnego poruszania , a także prawo osiedlania się i podejmowania pracy na terenie Unii Europejskiej. W przyszłości gdy staniemy się pełnoletni będziemy mieli możliwość wybierania i bycia wybieranym do Parlamentu Europejskiego.
Przed naszą młodzieżą otworzy się wiele perspektyw rozwoju , na szczęście nie zmienimy swoich obyczajów i będziemy mieli okazję podzielenia się nimi z naszymi zagranicznymi rówieśnikami. Warto więc podziękować politykom polskim jak i zachodnim za szansę jaką nam ofiarowali. Z pewnością nie są to wszystkie zmiany na dobre , mam nadzieję że nasze negocjacje nie będą trwały długo i już niedługo będziemy pełnoprawną europejską młodzieżą


Młodzież w Unii Europejskiej


Co zyska młodzież dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej?
Przede wszystkim nowe możliwości edukacyjne, a więc atrakcyjne szanse rozwoju kariery zawodowej:
 kraje Unii wzajemnie uznają świadectwa szkolne i dyplomy ukończenia studiów, co uczniom i studentom ułatwia podejmowanie nauki w dowolnym państwie UE;
 uproszczona jest procedura uznawania (nostryfikacji) dyplomów przy staraniach o pracę.
Polityka Unii Europejskiej wobec młodzież zakłada między innymi:
1. podnoszenie jakości nauczania
2. rozpowszechnianie języków państw członkowskich
3. popieranie wymiany studentów, uczniów i nauczycieli
4. rozwój współpracy między szkołami i uczelniami
5. rozwój edukacji zaocznej


Podobnie jak wszystkim obywatelom Unii, młodzieży w krajach członkowskich przysługuje:
 prawo swobodnego poruszania
 prawo osiedlania się i podejmowania pracy na terenie UE
 możliwość wybierania i bycia wybranym do Parlamentu Europejskiego (po osiągnięciu pełnoletności).Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata