profil

Wiek XX to wiek najokrutniejszych w dziejach ludzkości wojen.

poleca 88% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Niemcy

Tak wiele wylanej krwi, bezpowrotnie oddanych żyć, ran i tragicznych wspomnień. Tak wiele ludzi, którzy do dziś w nocy śnią koszmar dawnych lat, którzy do dziś odczuwają strach minionych zdarzeń. Nie wyobrażam sobie innej, bardziej trafnej nazwy dla XX wieku, niż wiek najokrutniejszych w dziejach ludzkości wojen.
Wątpię, bym kiedykolwiek zmieniła swoje zdanie na ten temat. Moim najlepszym argumentem jest sama historia naszego narodu, którą wszyscy lepiej czy też gorzej znamy. Wiele z osób, które przeżyły to piekło, żyje do dziś, nie raz w myślach wracając do tamtych wydarzeń. To nieprawdopodobnie okrutne, co ich, jak i miliony ludzi na praktycznie całym świecie spotkało.
Uważa się, że I wojna światowa rozpoczęła się wraz z zamachem na Franciszka Ferdynanda 28 czerwca 1914 roku. Jednak nie od razu dotknęła ona Polskę. Niestety nasze położenie geograficzne spowodowało, iż zostaliśmy głównym celem agresji naszych sąsiadów, zarówno ze strony zachodniej – Niemców, jak i wschodniej – Związku Radzieckiego. Trwało to cztery lata. Po długiej i jakże wyczerpującej walce, ponownie staliśmy się niepodległym państwem. Małym, jeszcze nie zorganizowanym, ale suwerennym, niepodległym nikomu. Lecz nasza wolność nie trwała zbyt długo. Po dwudziestu latach pokoju, Niemcy znowu zaatakowali Europę zaczynając od nas. Rozpętała się II wojna światowa, której skutki były tragiczne zaczynając na milionach zabitych, a kończąc na zniszczeniach pozostałych po bitwach.
Podczas obu wojen, za swój kraj zginęła niewyobrażalna ilość ludzi, żołnierzy jak i cywilów. Wymyślono wiele nowych, okrutnych rodzajów broni. Zniszczono doszczętnie wiele miast, które bardzo trudno było później odbudować. Odebrano państwom wolność, społeczeństwo żyło w ciągłym strachu i obawie o własne życie i swoich bliskich. Oczywiście można doszukać się kilku pozytywów tych zdarzeń, lecz przy negatywnych skutkach, stają się o wiele mniej ważne.
Ogólny bilans I i II wojny światowej przeraża do dziś. Chyba każdy człowiek, niezależnie, jakiej narodowości, XX wiek kojarzy z okresem wojennym, tak więc, nie wyobrażam sobie, by można było inaczej go nazwać, niż tak jak to właśnie zrobiłam.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty