profil

Woda w życiu człowieka

poleca 85% 270 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
stany skupienia wody stany skupienia wody

Woda jest potrzebna wszystkim żywym organizmom. Bez wody nie byłoby zycia na ziemi.
Woda jest potrzebna wszystkim żywym organizmom. Dla niektórych zwierząt –ryb i innych zwierząt wodnych- jest środowiskiem życia. Rośliny same wytwarzają sobie pokarm w procesie fotosyntezy, ale do tego jest im potrzebna, oprócz energii słonecznej, także woda, która jest podstawowym składnikiem każdej żywej komórki. Jest potrzebna we wszystkich procesach przemiany materii. Ciało człowieka zawiera od 58-65% wody, ryby około 80%,
rośliny lądowe zawierają jej 50-75%, a rośliny wodne nawet 98%. Dorosły zdrowy człowiek powinien spożyć w ciągu doby 2,5 l wody. Człowiek przyjmuje wodę w pokarmie i napojach, a wydala ją w postaci moczu i potu, część zaś zużywa w procesie przemiany materii. Zbyt małe spożycie wody powoduje odwodnienie organizmu, zaburzenia procesów życiowych: trawienie, oddychanie, krążenie krwi i wydalanie, w końcu może spowodować śmierć.
Dzięki wodzie człowiek również wygodniej żyje, Woda umożliwia transport rzeczny i morski ludzi i towarów. Woda spiętrzona przez zapory może napędzić turbiny elektrowni. Jest to źródło energii, które nie zanieczyszcza środowiska przyrodniczego. Woda wykorzystywana jest również w różnych gałęziach przemysłu, nie tylko spożywczego, ale też jako rozpuszczalnik lub substancja chłodząca w wielu reakcjach chemicznych i jądrowych.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta