profil

"Sąd Parysa" - Peter Paul Rubens

poleca 81% 728 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moim zadaniem jest wypowiedzieć się na temat obrazu Pietera Paula Rubensa, który przedstawia Sąd Parysa na stoku Idy w Troadzie i odpowiedzieć na pytanie czy obraz ten przedstawia konflikt między boginiami?
Na pierwszym planie znajdują się trzy boginie, od lewej Atena, którą symbolizuje zbroja przy jej stopach, Afrodyta którą częściowo okrywa czerwona szata i Hera. Wyraz twarzy kobiet jest bardzo spokojny bez jakichkolwiek złowrogich spojrzeń. Boginie tkwią w bardzo łagodnym i niewybuchowym geście. Na drugim planie ukazany został Parys trzymający złote jabłko. Jego wyraz twarzy wydaje się być trochę zamyślony. Na jego głowie widnieje kapelusz z piórami, a w ręku trzyma laskę, na której owinięty jest wąż. W prawym górnym rogu pokazano pawia, który symbolizuje jedną z bogiń - Herę. Na ogół obraz jest bardzo statyczny nie ukazujący dynamiki. Barwy są ciemne, choć nie wyzwalają złych emocji.
Uważam, że obraz Pietera Paula Rubensa nie przedstawia przekonywująco konfliktu między boginiami, wręcz przeciwnie jest on bardzo wrażliwy. Świadczą o tym gesty i wyrazy twarzy bogiń.

Podoba się? Tak Nie