profil

Czy warto poznawać dorobek naszych przodków?

poleca 85% 833 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Warto poznawać dorobek naszych przodków. Napisz rozprawkę, w której ustosunkujesz się do tej opinii. Odwołaj się do trzech przykładów osiągnięć cywilizacyjnych (z literatury, historii lub nauki)
Istotnie ? warto jest poznawać dorobek naszych przodków. Historia obfituje w setki filozofów, myślicieli, odkrywców, naukowców ? słowem ? ludzi kształtujących stopniowo nasz świat.
Nie możemy zapominać o kimś, kto zmienił bieg historii. Należy go wspominać, uczyć się o nim. Nie wykluczonym jest, że może to kiedyś właśnie Ty lub ja zaliczymy się do zaszczytnego grona moderatorów cywilizacji.
Jako pierwszy przykład pragnę przytoczyć Alessandra Voltę. Ten włoskiego pochodzenia fizyk, przyczynił się do głębszego poznania tajemnicy elektryczności. Do dziś za najprostsze ogniwo, jest uznawane właśnie ogniwo Volty. Na jego cześć jednostkę napięcia elektrycznego nazwano Woltem.
On jednak tylko ujarzmił nieznane ówczesnym ludziom zjawisko. W dwudziestym pierwszym wieku nie wyobrażalibyśmy sobie życia bez prądu. Jednakże nie tylko jemu zawdzięczamy techniczne udogodnienia. To właśnie idący w ślad za nim ludzie przyczynili się do powstania komputerów, telewizorów, czy telefonów komórkowych.
Następnie chciałbym przejść do Napoleona Bonaparte. Wielki przywódca i genialny taktyk. Podbił znaczną część Europy, a jego bitwy zmieniły bieg historii, również polskiej. To właśnie pod jego wodzą walczyły Legiony Polskie, to właśnie on utworzył niepodległe Księstwo Warszawskie. Był naprawdę wielkim i niezwykłym człowiekiem, skoro epoka w której żył zwie się do dziś napoleońską. Nawet współcześni przywódcy wojskowi mogą wzorować się na jego genialnych taktykach.
Za następnego przodka godnego naśladowania podam przykład Thomasa Alvy Edisona. Nie spotkałem jeszcze dorosłego człowieka, który o nim choćby nie słyszał. Jego dorobek jest szacowany na około pięć tysięcy patentów. W tym oczywiście najsłynniejsze ? żarówka i fonograf.
Zamknijmy na chwilę oczy i wyobraźmy sobie świat bez sztucznego światła. Ulice Rybnika skąpane w egipskich ciemnościach, lub też świat bez ulubionej muzyki. Edison jako pierwszy opracował metodę zapisywania dźwięku w postaci maleńkich dziurek. Jak w przypadku Volty, jego następcy również zgłębiając jego dzieła, stopniowo je udoskonalali. Proces ten trwa do dziś. Począwszy od walca z brązu, poprzez winylowe płyty, taśmy magnetofonowe, krążki CD, skończywszy na twardych dyskach, wszystko wykorzystuje mechaniczny zapis w postaci rowków, czy opiłków żelaza.
Jedną z charakterystycznych cech inteligencji jest wyciąganie wniosków na przyszłość na podstawie popełnionych błędów, ale czy muszą to być koniecznie własne błędy? Czy nie możemy uczyć się na potknięciach naszych poprzedników? Uważam, że jeśli dobrze poznamy przeszłość, zaowocuje to w przyszłości nowymi osiągnięciami i odkryciami. Twierdzę, iż poznawanie naszych przodków jest niezmiernie potrzebnie, a nawet wręcz nieocenione.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty