profil

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu

drukuj
poleca 89% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu
Przetrwać tam mógł tylko człowiek, który wyzbył się wszelakiego rodzaju wyższych uczuć takich jak: współczucie, miłość solidarność z innymi. Ludzie żyli według nowego kodeksu, który niewiele miał wspólnego z rzeczywistością pozaobozową.
Głód był jedną z metod, którą hitlerowcy stosowali w celu przejęcia kontroli nad więźniami. Głód deprawuje ludzi, czyni z nich namiastkę człowieka, nie pozwala zachować godności. Pożywienie jest obsesją więźniów. Tylko o tym rozmawiają, myślą, tego pragną.
Wielu obozowych więźniów żyło nadzieją, iż uda im się przeżyć obóz i wrócić do normalnego świata. Dlatego z zimną konsekwencją poddawali się mechanizmowi funkcjonującemu w obozie. Zmieniali się wewnętrznie, pragnęli tylko żyć, za wszelką cenę żyć!
Niemcom potrzebna była siła robocza, stosunkowo tania i wydajna. Byli nią oczywiście więźniowie. Człowiek został zredukowany do pracującej maszyny, któremu nic się nie należy oprócz niewolniczej pracy od rana do nocy, bez pożywienia, bez godziwych warunków. Zysk z ich pracy przesłaniał okupantom wszystko inne. Takie traktowanie ofiar bardzo szybko wyzbywa ich z resztek człowieczeństwa.
Takie zachowanie pokazuje obraz degradacji człowieka, już nie tylko więźniów, przede wszystkim oprawców nazistowskich, którzy stali się nieludzkimi maszynami, służącymi do mordowania innych. Dobro i zło stały się dla nich pojęciami pustymi, nic nie znaczącymi. Byli zimni i okrutni zarówno dla dorosłych, kobiet, jak i dzieci.
Normalny człowiek nie może spokojnie patrzeć na ludzką krzywdę, nie mówiąc już o jej wyrządzaniu. Nie liczy się dla nich drugi człowiek ani jego godność.
Niesamowitym jest fakt, jak wojna i obozy deprawowały ludzi. Tracili wszelkie moralne hamulce. Oczywiście wśród prześladowców było to na znacznie większą skalę, niż u ofiar. Ponadto jeśli można by znaleźć usprawiedliwienie dla więźniów - oprawców nazistowskich nic nie tłumaczy.
Tyle niepotrzebnych ludzkich cierpień, tyle krwi zrosiło ziemię z powodu szaleństwa grupy ludzi, owładniętych nienawiścią i szaleństwem. Bardzo smutne, iż to właśnie "ludzie ludziom zgotowali ten los".


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
1.4.2008 (09:05)

Wspaniale napisane, ale troszeczke wiecej konkretów!!!

31.3.2008 (13:27)

bardzo dobra praca, przydała mi się do pracy maturalnej :)

Historia powszechna