profil

Wskaż trzy najskuteczniejsze Twoim zdaniem metody zmniejszania problemu bezrobocia w Polsce. Uzasadniej swoje zdanie.

poleca 90% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Problem bezrobocia istnieje od zawsze. Zmieniają się rządy, programy polityczne,zmienia się ustrój a bezrobocie wciąż jest. Przy tych zmianach zmienia się nie samo bezrobocie lecz stopa bezrobocia. Warto zastanowić się nad metodami walki z jednym z najistotniejszych problemów współczesnych gospodarek.
Przyjrzyjmy się gospodarce finansowej naszego kraju. łatwo można zauważyć, że w ostatnich latach złotówka stała się bardzo "silna" na giełdach. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to dobrze, że nasza waluta tak wysoko się utrzymuje, ale czy to nie z powodu "silnej" złotówki bardziej opłacalne staje się sprowadzania towarów z zagranicy niż wyprodukowanie w kraju. Co przyczynia się do spadku produkcji i redukcji zatrudnienia a co za tym idzie zwiększenie bezrobocia. Bo komu będzie się opłacało wyprodukować coś w Polsce jeśli nie będzie mógł tego sprzedać, gdyż za dużo mniejsze pieniądze może to samo sprowadzić z zagranicy.
Warto również zwrócić uwagę na to jak mało ludzi decyduje się na założenie własnego zakładu. Czemu tak jest? Otóż, gdy otwieramy własną firmę potrzebujemy kapitału "na rozkręcenie" interesu. Udajemy się więc do banku po kredyt i tu już zaczynają się problemy. Trzeba wypełnić stosy dokumentów a na dodatek bank nalicza oprocentowanie. To wszystko może zniechęcić. A gdyby tak umożliwić łatwiejszy dostęp do kapitałów na inwestycje i przede wszystkim spadek ceny pieniądza (niższe oprocentowanie kredytów). Czy wówczas nie było by łatwiej? A jakby do tego jeszcze zmniejszyć biurokracje procedur zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, czy to by nie kusiło??
Ważne jest również, aby polityka państwa skierowana była również na rynek pracy, aby obejmowała różnego rodzaju programy pomocy dla ludzi bezrobotnych. Chodzi tu m.in o różnego rodzaju szkoleni,pożyczki dla bezrobotnych zakładających własną działalność gospodarczą, prace okresowe, itp.
Moim zdaniem jest wiele sposobów na skuteczną walkę z bezrobociem, wystarczy tylko chcieć, ale ta chęć musi płynąć z obu stron tzn. od pomysłodawców jak również od bezrobotnych.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta