profil

Co to jest korupcja, jak można przeciwdziałać

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-24
poleca 84% 2864 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przeciwdziałanie korupcji


Korupcja jest realnym zagrożeniem praworządności, demokracji, etyki oraz sprawiedliwości społecznej, dlatego też jej przeciwdziałanie powinno mieć charakter globalny, ponadpartyjny i długodystansowy, a jednocześnie powinno uwzględniać doświadczenia innych krajów w tej dziedzinie. Autorka omawia podstawowe założenia strategii antykorupcyjnej zawartej w dokumencie przyjętym 17 września 2002 r. przez Radę Ministrów oraz kontynuacji tego programu w latach następnych.

Strategia antykorupcyjna to dokument, w którym zostały określone trzy główne cele, a mianowicie: skuteczne wykrywanie przestępstw korupcyjnych, wdrożenie efektywnych mechanizmów walki z korupcją w administracji publicznej oraz zwiększenie świadomości publicznej i promocja etycznych wzorców postępowania. Natomiast eliminowaniu korupcji powinno służyć odpowiednie uporządkowanie oraz egzekwowanie przepisów prawa, właściwa współpraca polityków i urzędników, organizacji pozarządowych i społecznych oraz mediów, propagowanie (szczególnie wśród młodych osób) wiedzy na temat zagrożeń korupcją, a także kształtowanie pożądanej w tym względzie etyki i kultury prawnej społeczeństwa. W artykule zostały omówione działania zaplanowane w II etapie wdrażania strategii wspierane przez projekt "Phare" oraz zmiany w przepisach, szczególnie w kodeksie karnym, a także udział mediów w zwalczanie zjawiska korupcji.

Co to jest korupcja?


Korupcja (łac. corruptio - zepsucie) - nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, przez zinstytucjonalizowane łapówkarstwo aż do skrajnej postaci - kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.

Z korupcją można się spotkać zarówno w biurach polityków jak i urzędników. Często związana jest ona z handlem narkotykami, prostytucją, praniem pieniędzy, ale się do nich nie ogranicza. Żeby zrozumieć problem i znaleźć skuteczne środki zaradcze konieczne jest w trakcie analizy rozdzielenie przestępczości i korupcji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta