profil

Czy w pewnych sytuacjach trzeba buntować się przeciw władzy?

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pytanie: "czy w pewnych sytuacjach trzeba buntowac się przeciw władzy?" może budzić kontrowersję. Osoby ślepo wierzące w swojego władcę, lub rząd będą miały wiele zastrzeżeń, lecz ja uważam że są przypadki w których można, a nawet należy się sprzeciwić. Mam nadzieję że poniższe argumenty jasno przedstawią sytuację:

1. Jak wiadomo władza i pieniądzę z nią związane mogą bardzo zmienić ludzi i ich poglądy.
Gdy poczujemy że mamy większe możliwości, nasze zdanie na wiele tematów może ulec zmianie, a poglądy i działania ktore do tej pory prowadziliśmy/akceptowaliśmy mogą wydac nam się śmieszne, absurdalne. Przykładem może być "Folwark Zwierzęcy" G. Orwella.
Świnie początkowo chciały wspólnego dobra i wolności, lecz gdy posmakowały władzy i pieniędzy, przestały dbać o dobro swoich towarzyszy oszukując ich i wykorzystując. W tajemnicy pozmieniały prawa i łamały początkowe założenia, oraz idee. Piły alkohol, spały w łózkach, chodziły na dwóch nogach, a nawet nosiły ubrania! W ten sposób sami stali sie tymi, których wcześniej chcieli zniszczyć.

2. Każdy, nawet najlepszy władca jest człowiekiem, a jak powszechnie wiadomo ludzką rzeczą jest mylić się. Może to być np. błędna opinia, pomyłka w papierach, lub cokolwiek innego co może nas krzywdzić, Zdarzają się też pomyłki, które mogę mieć pozytywne skutki dla nas, lecz jeśli są one nieuczciwe, lub niezgodne z prawem naszym obowiązkiem jest poinformowac władze o danym błędzie. Należy również pamiętac o tym, że to co jest dla nas pozytywną pomyłką, może okazać się dla kogoś innego, np. osoby starszej lub schorowanej.
Jest to swego rodzaju bunt, ponieważ wytykamy władzy błędy i domagamy się naprawdy danej pomyłki.

3. Są rzeczy ważniejsze od praw narzucanych nam przez władzę, jak np. konor, lub dobro ogółu. (nawiązuję do argumentu napisanego powyżej, które jest bez przykładu z literatury)
Dzieło Sofoklesa: "Antygona" idealnie tutaj pasuje. Antygona złamała zakaz króla Kreona i pochowała swego brata. W ten sposób ocaliła honor rodziny, lecz zapłaciła za to życiem.

4. Kolejnym przykładem jest pewien okres czasu w historii naszego narodu. W czasach gdy w Polsce panował ustrój komunistyczny, gdyby nie bunty niektórych osób i powstawanie takich organizacji jak "Solidarność" kto wie czy mielibyśmy teraz własny język i kulturę. W tamtym czasie nie mieliśmy wpływu na rozwój naszego krajue, a wsyztsko było nam narzuacane przez ustrój komunistyczny (Rosję). Ponadto panowała wtedy straszna bieda, lecz dzięki osobm które zbuntowały się przeciw ówczesnej wladzymsmy teraz własny krajw którym mimo licznych problemów żyje nam się godnie.

Podsumowując bunt pojawiał się na świecie od zawsze (Adam i Ewa byli pierwszymi buntownikami, zbuntowali sie oni Bogu) i należy go stosować, lecz z umiarem, kulturą, oraz w sprawach gdy jest on konieczny. Niezapominajmy o rozmowie i zwykłej życzliwości wobec innych, bo może ona zdziałac więcej niż najlepiej zorganizowany protest.

Cały tekst jest mojego autorstwa, przepraszam za wszelkie błedy stylistyczne, ale przepisuje go 'na świeżo' :)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty