profil

Zredaguj reportaż prasowy informujący o omawianych wydarzeniach na farmie pana Jonesa. "Folwark Zwierzęcy" G.Orwell

poleca 85% 204 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tytuł: "UDOMOWIONE I ZBUNTOWANE?"

Na pewnej angielskiej farmie, stała się rzecz niebywała. Zwierzęta zbuntowały się przeciwko swojemu gospodarzowi, niejakiemu panu Jones, i siłą wyrzuciły go wraz z pozostałymi pracownikami z gospodarstwa.
Aby to sprawdzić udaliśmy się wraz z innymi dziennikarzami i reporterami do Willingdon gdzie doszło do tego wydarzenia. Na miejscu od razu dało się zauważyć folwark ze skreśloną nazwą "Dworski" i zastąpioną nazwą "Zwierzęcy", a nieopodal folwarku znajdował się pub przed którym stał mężczyzna-farmer wyglądający na bardzo zdenerwowanego.
Po dłuższych próbach udało nam się porozmawiać z obiema stronami konfliktu.
Knur Napoleon jako przedstawiciel i, jak mówił, główny przywódca pozostałych zwierząt utrzymuje, że ich gospodarz był okropny. Rozkazywał zwierzętom ciężko harować, a w zamian dostawały jedynie niewielką ilość pokarmu, aby nie umrzeć z głodu. Ponadto,gdy któreś ze zwierząt przestawało być potrzebne było po prostu "usuwane" z folwarku. Jak donoszą również inne zwierzęta, pan Jones, gdy przegrał pewien proces, popadł w alkoholizm i przestał w jakikolwiek sposób interesować się farmą, przez co zwierzęta naprawdę zaczęły głodować. Właśnie to, jak mówią, doprowadziło do powstania.
Druga stroną konfliktu jest oczywiście pan Jones, z którym dość trudno się rozmawiało, ale jak twierdził, bardzo dbał o zwierzęta, dawał pokarm wysokiej jakości i żadnego by nie odsprzedał ani nie zabił. Przyjmując dziwaczną postawę z flaszką w dłoni stwierdził, że według niego, zwierzęta zostały przekupione przez jednego z farmerów obietnicą lepszego jedzenia i dogodnego życia. Jednak zaraz po tych słowach Jones odmówił dalszej rozmowy.
Obie strony konfliktu wydają się być dość wiarygodne, jednak gdyby farmer Jones rzeczywiście "bardzo dbał o zwierzęta" nie powiedziałby, że któryś z farmerów zaoferował "lepsze wyżywienie i dogodne życie" zwierzętom. To sprawia, że większa wiarygodność przechodzi na szale zwierząt. Czyżby więc Jones kłamał lub nie mówił całej historii? Już wkrótce spróbujemy się tego dowiedzieć.

*Ocena nauczyciela:
"Reportaż powinien obiektywnie przedstawiać rzeczywistość. Na pochwałę zasługuje piękny, poprawny język. Celujący minus (6-)"

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta