profil

Teheran - decyzje Wielkiej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 2020-11-19
poleca 85% 1378 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przywódcy Wielkiej Koalicji to "Roosevelt, Churchill i Stalin spotkali się po raz pierwszy na przełomie listopada i grudnia 1943 roku w Teheranie. Oprócz spraw związanych z przebiegiem wojny w Europie i losem Niemiec po jej zwycięskim zakończeniu omawiano sprawę granic Polski. Na wschodzie miała ją stanowić linia Curzona, na zachodzie linia Odry i Nysy. Ponadto postanowiono włączyć do polski Wolne Miasto Gdańsk i część Prus Wschodnich, czyli Warmię i Mazury.

Decyzje te nie tylko nie były konsultowane z polskim rządem, ale nawet nie został on powiadomiony, że ją podjęto. Także, w styczniu 1944 roku podczas spotkania ze Stanisławem Mikołajczykiem, Churchill nie przekazał informacji o ustaleniach teherańskich, a jedynie przekonywał premiera rządu RP, że podstawą do wszelkich rokowań z ZSRR powinno być przyjęcie przez Polskę linii Curzona. Nastąpiło to w sytuacji, kiedy Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną wschodnią granicę Ii Rzeczpospolitej i znalazła się na ziemiach, których rząd na uchodźstwie chciał tworzyć polską administrację. Oficjalna deklaracja rządu w tej sprawie została skwitowana komunikatem radzieckiej agencji prasowej TASS o krzywdzie, jaką był traktat ryski dla zachodniej Ukrainy i Białorusi.

Bezpośrednio po konferencji w Teheranie prezydent Franklin Delano Roosevelt oświadczył, że nie będzie się wypowiadał w sprawie terytorialnego kształtu Polski. była to typowa gra przedwyborcza, w której zależało mu na głosach kilku milionów Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie był on zobowiązany decyzjami podjętymi w czasie konferencji.

W lutym 1944 roku Churchill, przemawiając w Izbie Gmin, stwierdził, że rząd brytyjski nigdy nie obiecywał Polsce zachowania przedwojennych granic państwa. Jednocześnie uznał prawo ZSRR do bezpiecznej granicy zachodniej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy