profil

Jak wyglądał Zaścianek Dobrzyński, Maciej Dobrzyński i jego dom?

poleca 81% 806 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Ród Dobrzyńskich wywodził się z Mzur, ale od 400 lat zamieszkiwał Litwę. Mówili własnym językiem i zachowali, swoje rodzinne obyczaje. Dobrzyńscy słynęłi na Litwie jako męscy szlachciece i piękne szlachcianki. Kiedyś był to bogaty i ludny ród, który zmienił się w ubogi, żyjący z pracy własnych rąk. Rodzina Dobrzyńskich była czystej krwi Lackiej o czarnych włosach, wysokich czołach, ciemnych oczach i orlich nosach.
Dom siedemdziesięciodwuletniego Macieja Dobrzyńskiego był stolicą wioski iz najdował się między karczmą, a kościołem. Był strasznie zaniedbany. Brama stała bez wrót, a ogrody bez płotów. PRawa strona została zrobiona z cegły, a obok niej znajdował się lamus, spichrz, gumno, obora i stajnia. Dach domu obrośnięty był mchem i trawą, a ogórd chwastami. Nad drzwiami domu widniały herby, choć były przysłonięte gniazdami ptactwa. Siedziba rodu Dobrzyńskich pełniła dawniej funkcję obronną. Na dziedzińcu chowano zmarłych smiercią nagłą i nieoczekiwaną.
Macieja Dobrzyńskiego nazywano "Kurkiem na kościele" gdyż przechodził wiele partyiu. Znany był jako rębacz i człowiek mądry o zdecydowanym zdaniu, który posiada wiedzę o dziejach kraju.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury